Türkiye’ye Bugüne Kadar Gelen En Büyük Gemi ''MSC New York'' Tekirdağ’da

Türkiye’ye Bugüne Kadar Gelen En Büyük Gemi ''MSC New York'' Tekirdağ’da

399 metre uzunluğunda ve 54 metre genişliğindeki "MSC New York" adlı dev gemi, Tekirdağ'da bulunan Türkiye'nin en fazla konteyner kapasitesi bulunan limana...

399 metre uzunluğunda ve 54 metre genişliğindeki "MSC New York" adlı dev gemi, Tekirdağ'da bulunan Türkiye'nin en fazla konteyner kapasitesi bulunan limana yanaştı.

Suudi Arabistan'ın Kral Abdullah Limanı'ndan Türkiye'ye gelen 18 bin 270 konteyner taşıma kapasiteli, 399 metre uzunluğunda ve 54 metre genişliğindeki Panama Bandıralı "MSC New York" adlı dünyanın en büyük 12'nci gemisi, 300 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olan Asyaport'a yanaştı.

Türkiye'ye bugüne kadar gelen en büyük gemi olan "MSC New York" limanda düzenlenen bir törenle karşılandı. Törene Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Jandarma Alay Komutanı Albay Erdal Eren, Asyaport Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Abdullah Özgür katıldı.

"Bir tek Tekirdağ'a yanaşabiliyor"

Yetkililer "MSC New York" adlı dev gemiyi gezmesinin ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geminin Türkiye'de bir tek Tekirdağ'a yanaşabildiğini ifade ederek, "Bu limanın, Türkiye'ye yanaşabilecek bu yükteki gemiyi karşılayabilecek tek liman olması benim bugün bir kat daha gururumu artırdı" dedi.

Daha sonra Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan "MSC New York" adlı dev geminin kaptanına plaket hediye etti. Öte yandan Tekirdağ'da özel limana yanaşan "MSC New York'un buradaki işlemlerinin ardından Yunanistan'ın Pire Limanı'na gideceği belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı