Türkonfed Ve Bm Kadın Komisyonu İşbirliği İle Kadın Zirvesi Düzenlenecek

Türkonfed Ve Bm Kadın Komisyonu İşbirliği İle Kadın Zirvesi Düzenlenecek

TÜRKONFED, Birleşmiş Milletler (BM) kadın komisyonu işbirliği ile kadın zirvesi düzenleyeceğini duyurdu.

TÜRKONFED, Birleşmiş Milletler (BM) kadın komisyonu işbirliği ile kadın zirvesi düzenleyeceğini duyurdu.

Türkiye'de 32 kadın derneğini çatısı altında toplayan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), İş Dünyasında Kadın (İDK) Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ve TÜRKONFED Genel Sekreteri Arda Batu öncülüğündeki heyet, ABD Birleşmiş Milletler Kadın Yuvarlak Masa Toplantısı ve Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Güçlendirilmesi Forumu'na katıldı. Heyet ayrıca Manhattan Ticaret Odası, Türkiye New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Küçük İşletmeler Birliği'nin (Small Business Association-SBA) New York ofisini de ziyaret etti. TÜRKONFED İDK'nın çalışmalarının aktarıldığı temaslarda, BM Kadın Komisyonu'nun işbirliğiyle 2017 yılı sonunda düzenlenecek Kadın Zirvesi için atılacak adımlarda görüşüldü. Heyet, KOSGEB'in muadili niteliğindeki Küçük İşletmeler Birliği (SBA) ile de işbirliği olanaklarını ele aldı.

Kadın zirvesi 2017'nin sonunda yapılacak

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık'ın ev sahipliğinde düzenlenen TÜRKONFED BM Kadın Yuvarlak Masa Toplantısı'na ise BM Kadın ve konfederasyon yetkilileri ile üyeleri katıldı. Toplantıda İş Dünyası'nda Kadın Komisyonu'nun 2015 - 2018 dönemi geçmiş ve gelecek faaliyetlerini anlattığı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Yasemin Açık, BM Kadın Komisyonu'na kadının güçlenmesi kapsamında düzenlenecek projeler için iş birliği önerilerini sundu. BM Kadın Komisyonu'nun iş birliğiyle 2017 yılı sonunda konfederasyon tarafından düzenlenecek Kadın Zirvesi için atılacak adımlar görüşüldü.

"Kadın konusunda elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz"

'Kadın Girişimciliğini ve Ticaretini Destekleme Oturumu'nda konuşma yapan TÜRKONFED İDK Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, "TÜRKONFED Türkiye'nin dört bir yanında, bölgesel ve sektörel olarak örgütlenmiş 25 federasyon, 190 iş dünyası derneği, 40 bin şirket ve 24 binden fazla iş insanını temsil eden bir sivil toplum örgütüdür. Konfederasyon bünyesinde 32 kadın derneği bulunuyor. Bu yapı ile Türkiye'nin en büyük örgütlü kadın gücü unvanına sahip olan TÜRKONFED bünyesindeki kadın dernekleri İş Dünyasında Kadın Komisyonunun (İDK) doğal üyesidir. Komisyon olarak kurulduğumuz 2007 yılından bugüne kadar; kadının toplumdaki statüsünün iyileştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi, kadının ekonomik ve sosyal yaşamda hak ettiği yere ulaşmasının sağlanması için sürdürdüğümüz çabalarla, hep öncü bir rol üstlendik. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de kadın odaklı tüm projelere destek vermek için, kadının sosyal ve ekonomik dönüşümü için elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz" dedi.

"Sürdürülebilir kalkınma kadınların yaşama katılımı ile mümkün"

Kadının toplumsal statüsünün ve iş dünyasındaki yerinin olması gerekenin çok gerisinde olduğunu söyleyen Açık, "Kadınlar; sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlar gibi yaşamın tüm alanlarına da erkeklere benzer oranlarda ve etkinlik düzeyinde yer alamamaktadır. Kaynaklara ulaşma ve kaynakları etkin bir şekilde kullanma açısından da cinsiyet eşitsizliği var. Yetki ve karar alma mekanizmalarında, üst düzey mesleklerde ve iş dünyasında kadın yok denecek kadar az. Ancak; sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, bölgelerarası gelişmişlik farkının azaltılabilmesi için; toplumun yarısını oluşturan kadınların; yaşamın tüm alanlarında daha fazla sayıda yer alması ve karar alma mekanizmalarına daha etkin ve yetkin bir şekilde katılımı ile mümkündür. Bu nedenle TÜRKONFED olarak "Kadın Güçlenirse, Toplum Güçlenir" felsefesiyle çalışmalarımızı artırarak sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Türkonfed Ve Bm Kadın Komisyonu İşbirliği İle Kadın Zirvesi Düzenlenecek

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.