Turşu suyunun  bilinmeyen bir sırrı daha. Turşu suyuyla Gargara yapılırsa o sorunu...

Turşu suyunun bilinmeyen bir sırrı daha. Turşu suyuyla Gargara yapılırsa o sorunu...

Korona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen organik turşu satışlarında patlama yaşandı.

Covid-19 salgınının şiddetli bir şekilde yayıldığı günlerde organik turşu satışlarında gözle görünür artış yaşandı. Covid-19’a yakalanmak istemeyen vatandaşlar, organik turşuya yöneldi. Silivri Köy Pazarı’ndaki organik turşu üreticileri taleplerin her gün hızla arttığını belirtti.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, boğaz enfeksiyonunu engelliyor

Silivri Köy Pazarı esnafı Serkan Çalışkan, gelen taleplere artık yetişmekte zorlandıklarını aktardı. Çalışkan, kendi bahçesinde yetişe ürünleri pazarda sattığını aktarırken, vatandaşın tamamen doğal ürünlere yöneldiğini belirtti. Turşuları doğal sirke ile yaptıklarını aktaran Çalışkan, antioksidan ve probiyotik açısından zengin olan turşunun, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve boğaz enfeksiyonlarına iyi geldiğini kaydetti.

Markette satılanların hiçbir faydası yok

Pazar esnafı ve kimya mühendisi Ayfer Coşkun da kendi üretip sattığı turşuların satışının iki katına çıktığını ifade etti. Coşkun, koruyucu madde bulunduran turşuların herhangi bir etkisi olmadığını belirtti. Coşkun; özellikle acur, pancar veya beyaz lahana turşusu ile gargara yapıldığı zaman ağızdan yemek borusuna kadar bulunan mikropları kırdığını söyleniyor” sözlerini aktardı.

Hem üretici hem tüketici memnun

Organik turşu üreticisi Filiz Efe, pandemi döneminde turşu satışının arttığını belirtti. Tamamen kendi yaptığı ürünleri satan Filiz Efe kaya tuzu ve ev yapımı sirke kullanarak yaptığı organik turşuların çok fazla talep gördüğünü söyledi. Efe, “Hem üretim hem de satış açısından güzel bir dönem yaşıyoruz.” sözlerine yer verdi.

İlgili Haberler