Turşu Yapmanın Püf Noktası Meğer Buymuş! İyi Turşu Nasıl Yapılır?

Turşu Yapmanın Püf Noktası Meğer Buymuş! İyi Turşu Nasıl Yapılır?

Turşuyu marketten almak yerine evde yapmak çok daha sağlıklı bir seçenek olacaktır. Fakat sanıldığı kadar kolay yapılmadığı için turşu yaparken bu unsura dikkat etmek gerekiyor. İşte başarılı turşunun özel sırrı!

Turşuyu yapmak için ilk olarak dikkate alınacak unsur manavda devreye giriyor. Sakın ola ezilmiş çürümüş sebzeleri "zaten turşu olacak" diye almayın! Hatta evde de çürümeye yüz tutmuş sebzeler varsa bunları en fazla yemek yapın ama turşuya atmayın. Turşuya bu kötü sebzeleri katmak tadını çok kötü etkileyecektir.

Bol suyla yıkayın...

Diğer bir unsur ise temizlik. Turşu bakteri üremesi ile meydana gelen bir gıda olduğu için, kötü huylu bakterileri uzak tutmak gerekmekte. Bu nedenle eğer kullandığınız bıçaktan kepçeye, kavanozdan sebzeye temiz olmalıdır. Elinizdeki turşuluk sebzeleri tertemiz yıkamayı sakın ihmal etmeyin.

Plastik bidonlardan uzak durun

Turşuyu plastik bidonlarda çok görürüz ancak bu yapılan en yaygın yanlış. Plastik olan neredeyse hiçbir şeyi kullanmamak gerekirken böylesine asitli bir yapıyı plastiğin içine koymak hem tadını çok kötü etkileyecektir hem de sağlığa olumsuz etkisi yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Turşuyu yatıracağınız suyu musluktan doldurmayın! Klor veya kireç tadı sebzelere sinecek ve yenmeyecek bir turşu elde etmiş olacaksınız. Bu nedenle temiz içme suyu kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Bekleme süresi çok mühim

Turşunun bekleme süresi de önemlidir. Hatta nerede beklediği çok daha mühim bir mevzudur. Dört ile altı hafta arasında beklemesi gereken turşuyu karanlık bir otama almak gerekiyor. Güneş görmemesi gereken turşunuzu on sekiz ya da yirmi derece arasında saklamanız gerekiyor. Eğer bu derece daha düşük olursa bakteri üretimi duracaktır. Bu da haliyle turşunun oluşma süresini uzatacak hatta durduracaktır. Daha yüksek bir sıcaklıkta ise durum daha kötüdür çünkü bu sefer kötü huylu bakteriler üreyecek ve turşuyu yerseniz büyük ihtimalle zehirleneceksiniz...

Turşunun limon ve tuz oranının da mutlaka doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bazı turşulara limon da eklenmediği unutulmamalıdır.

İlgili Haberler