Turşunun Mayalanma Süresini Hızlandırmak İçin... İşte Kolay Turşu Kurmanın İpuçları

Turşunun Mayalanma Süresini Hızlandırmak İçin... İşte Kolay Turşu Kurmanın İpuçları

Turşu sevdalılarına özel; bu lezzete hızlıca kavuşacakları bir tarifimiz var. Turşu yaparken mayalanma sürecini hızlandırmak için bakın neler yapabilirsiniz. İşte hızlı turşu yapmanın tüm püf noktaları...

Turşu kurmanın püf noktaları yazımızda. Hızlıca turşu kurmak için bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Turşunun hızlı mayalanması için işte yapmanız gerekenler.

Doğal ev turşusu gibisi yok ancak hiçbir sihirli el parmak şıklatıp bu lezzeti sabah yapıp akşama hazır edemiyor maalesef. Uzun süre beklemesi gereken turşunun mayalanmasını hızlandırmak bir yandan da diri tutmak için bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Daha çabuk turşu kurmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey sağlıklı koşullara dikkat etmek. Yani cam kavanoz kullanmak ve çürümüş olan sebzeleri kullanmamaktan geçiyor. Steril olması gereken mutfak gereçlerini de unutmayalım.

İşin sırrı nohut

Turşunun mayasının daha hızlı gelişmesi için de mutlaka kavanozun dibine bir avuç kadar nohut ekleyelim. Nohut mayalanma sürecini çok daha hızlandıracaktır. Diğer yandan sebzelerin kavanozun içerisinde sıkı ve sabit kalmaları çok önemli. Daha lezzetli olması için bir de üzerine ağırlık eklemek gerekiyor ki sebzeler yukarı doğru çıkmasın. Ve bunu sağlam bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor.

Suda hava kalmamalı

Suyu mutlaka dikkatli bir şekilde dökmek lazım. Eğer herhangi bir yerde hava kabarcığı kalırsa turşu daha geç olabilir. Suyu döktükten hemen sonra da kapağını kapatıp sakın kaldırmayın. Kapağı açık şekilde geceden bırakın ve sabah kapatın. Çünkü bu şekilde sebzeler daha çok çökecek ve herhangi bir hava içerisinde kalmayacaktır. Tamamen kapatmadan önce de bir miktar tuzlu su eklemeyi ihmal etmeyin.

Üzerine aroma katacak bir şeyler koyun

Turşuların dipte kalması için bir üzüm salkımını ezerek üst tabakaya yerleştirebilirsiniz. Üzümün kendi aromasını vermesi ile turşular daha lezzetli olacak bunun yanında dibe çökmesi gereken sebzelere de baskı yapmış olacaktır. Hava almasını önlemek için de kereviz ya da asma yaprağı koyarak işinizi sağlama alabilirsiniz. Hem bu gıdaların tadı da turşuya güzel bir aroma katacaktır.