Tuz Kullanımında yapılan hata

Tuz Kullanımında yapılan hata

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Deniz Gökalp, İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası'nda iyot yetersizliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tiroid hormonlarının vücudun metabolizma hızını düzenlemesinin yanı sıra anne karnından itibaren zeka gelişiminde önemli rolü bulunuyor. Tiroid bezinde tiroglobulin adlı proteine bağlanan iyot elementi ile tiroid hormon sentezi yapılmaktadır. Vücutta iyot sentezlenemediğinden dolayı bu eksiklik besinlerle giderilmek zorunda.

"Tuz başlangıçta değil de yemeğin pişmesine yakın eklenmelidir"

Tiroid bezinin kelebeğe benzer bir şekilde, boyunda bulunduğunu ve halk dilinde tiroid bezinin büyümesine guatr denildiğini belirten Prof. Dr. Gökalp, dünya genelinde guatrın en sık nedeninin iyot eksikliği olduğunu bildirdi. Türkiye'nin endemik guatr bölgelerinden biri olarak kabul edilmesinin nedeninin, 1990'lı yıllara kadar Türkiye'deki tuzların iyotlanmamasına ve insanların yeterli iyot alamamasına bağlı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gökalp, bu durumun en çok çocuklarda etkili olduğunu dile getirdi. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Deniz Gökalp, "İyot eksikliği gebelik döneminde, bebeklik ve çocukluk döneminde büyüme gelişme zeka gelişiminde son derece önemlidir. İyotlu tuz kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar da mevcut. Tuz satın alırken büyük paketler şeklinde alınmamalı. Alınan tuzun iyotlu olduğundan emin olunmalı, rafine olmayan, içeriği bilinmeyen, kaya tuzu, himalaya tuzu olduğu söylenen tuzlar kullanılmamalı. Tuz, kuru ve karanlık ortamda saklanmalı, paket veya kavanozların ağzı açık bırakılmamalıdır. Yemek pişirirken ise başlangıçta değil de yemeğin pişmesine yakın tuz eklenmelidir. Böylece daha az tuz ile ihtiyaç duyulan iyot alınabilir" şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.