Tuz Tüketimini Sınırlamak İçin... Daha Az Tuz Tüketmenin Sırları...

Tuz Tüketimini Sınırlamak İçin... Daha Az Tuz Tüketmenin Sırları...

Tuz tüketimini azaltmak önemli. Artık Sağlık Bakanlığı bile konu ile ilgili çeşitli bildiriler yayınlayarak vatandaşları fazla tuz tüketiminin zararlarına karşı uyarıyor. Peki günlük ne kadar tüketilmeli ve zararları neler?

Tuz tüketimi hakkında artık Sağlık Bakanlığı bile harekete geçti. Çok fazla tüketildiğinde pek çok zararı dokunan tuzu her gün fastfood içerisinde tüketiyoruz ve anlamadan günlük tüketim sınırını kat be kat aşarak sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Genç yaşlarda tehlikesinin boyutu anlaşılmasa da zamanla tuz tüketimi çok kötü sonuçlara yol açmaktadır.

İnsanlar az tuza alışabilirler

Tuz tüketiminin günlük olarak beş gram olması yani bir silme çay kaşığı kadar olması çoğumuzu şaşırtıyor. Çünkü tadına o kadar alıştık ki neredeyse avuç avuç döküp öyle tüketiyoruz. Halbuki bu alıştığımız tat karşısında tuz tüketimini sınırlandırıp normal seviyeye alışsak, tuzu gün içerisinde ne kadar tükettiğimizi daha iyi anlarız.

Tuzun zararları...

Peki tuzu neden bırakalım? Çünkü tuz, her şeyden önce zaman içerisinde yüksek tansiyon rahatsızlığına yol açarak hayat kalitesini düşürüyor. Diğer yandan tuz tüketimi aşırı boyutlara ulaştığında (ki büyük bir kitle aslında tuzu aşırı tükettiğinin farkında değil) böbrek, akciğer, mide, eklen ya da kalp rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Şeker gibi tuz da bağımlılık yapabilir. Ve tuz tüketimini sınırlandırma niyeti alan kişiler pek çok fast food ürününe de veda etmelidir çünkü özellikle cipsle, bisküviler, krakerler ve kavrulmuş tuzlu kuru yemişlerde maalesef çok fazla tuz bulunur. Bunlardan belki de bir iki tane cips tüketmek bile günlük tuz miktarının kotasını doldurabilir.

Tuzu azaltmak için...

Tuzu azaltmak için ise farklı baharatlardan yararlanılabilir. Yemeğe katacağınız tuzun oranını azaltırsanız ve yemeğin kötü olacağından şüphe duyarsanız o zaman içerisine sarımsak, soğan, limon, maydanoz gibi tatlandırıcılar da ekleyebilirsiniz. 

Salamura ürünlerde özellikle çok fazla tuz bulunuyor. Bunlar için bakanlığın önerilerine göre, suda bekletme ya da suda yıkama yöntemleri uygulanabilir. 

Hesaplamalar yapın...

Paket arkalarına bakarak günlük ne kadar tuz tükettiğinizi de hesaplayabilirsiniz. Beş gramı geçiyorsanız kendinizi böylelikle durdurma fırsatınız olacaktır. 
 
Diğer yandan tuzu azaltmak bir boşluk hissini başta yaratabilir ancak bunu kolaylıkla atlatmak için bol sıvı ve meyve sebze tüketimi arttırılabilir.