Tuzlu suyun etkisi saşırtıyor! Ayakları tuzlu suda bekletmenin faydaları

Tuzlu suyun etkisi saşırtıyor! Ayakları tuzlu suda bekletmenin faydaları

Tuzlu suyun sağlımıza olan faydasını biliyoruz ancak bu faydalarını öğrenmek işinize çok yarayacak. Tuzlu suyu..

Tuzlu suyun faydaları saymakla bitmiyor. Mikrop kırıcı olma özelliğinin yanı sıra mutfakta, banyoda temizlikte de işimize yarayan tuzlu suyun daha bilinmeyen birçok özelliği bulunuyor. Tuzlu suyun yatıştırıcı etkiye sahip olduğu biliniyor ancak elinizi tuzlu su ile yıkadığınızda neler olduğunu biliyor musunuz?

Evimizde tükettiğimiz çoğu besine tuz ekleyerek nemlenmesini engelleyebilir, uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yaptığınızda boğazınızda mikrop oluşumunu engelleyebilir ve hastalıklardan  korunabilirsiniz. Lavabo musluklarını tuz ile ovduğunuzda oluşan kireç lekelerinden kurtulabilirsiniz. Ancak tuzlu suyun bir de yatıştırıcı etkisi vardır.

Yatıştırıp Dinlendirir

Denize girdiğinizde hiç dikkat ettiniz mi? Üstünüzde bir sakinlik hissi ile beraber, bir yatışma ve yumuşama da olur. Tuzlu suyun insana iyi gelen bir tarafı vardır. Örneğin çok yorulduğumuzda ayaklarımızı hep tuzlu suyun içerisine koymamız istenir ki yorgunluğumuz bir az olsun dinsin diye. 

Tuzlu suyun yumuşatıcı etkisi saçlarımızda da kendini gösterir. Kullanılan şampuanlar ne kadar tuz barındırırsa saçlarınız da o oranda yumuşak olur. Bebek şampuanları gibi özellikle tuzsuz olarak üretilen şampuanlarla yıkanan saçlar daha sert yapıda olur.

Elleriniz kış aylarının etkisiyle kuruyorsa tuzlu su ile yıkadığınızda yumuşadığını göreceksiniz. 

Su insanın yaşamını sürdürebilmesi için yegane ihtiyaçtır. Suyun negatif olan her şeyi çektiği ve insanı dinlendirici özelliğe sahip olduğunu düşününce tuzla karıştırınca bu etkisini ikiye katladığını söyleyebiliriz. 

Gün içerisinde negatif enerji ile dolacağınız bir gerginlikte çalıştıysanız ya da sizi rahatsız eden bir ortamda bulunmak zorunda kaldıysanız da tuzlu suyun dinlendirici etkisinden faydalanabilirsiniz. 

Duşa girin ve son durulama suyunuzu bir kovaya doldurup her 1 litreye 1 çorba kaşığı tuz ilave edin ve içinde eritin. Ardından duştan çıkmadan önce bu suyu başınızdan aşağı dökerek vücudunuzu negatif etkilerden arındırın.

Aynı şekilde ayaklarınızı tuzlu suya koyarak vücudunuzda birikmiş olan negatif enerjiden kurtulma imkanına sahip olabilirsiniz. Ilık su doldurduğunuz bir leğene tuz ekleyip eritin ve 20 dakika boyunca ayaklarınızı içinde bekleterek üstünüzde bulunan tüm negatifliği almasını bekleyin.

İlgili Haberler