Üç Kadından Biri Bu Sıkıntıyı Çekiyor! Polikistik Over Sendromu Gerçekleri...

Üç Kadından Biri Bu Sıkıntıyı Çekiyor! Polikistik Over Sendromu Gerçekleri...

Polikistik over sendromuna her üç kadından biri yakalanıyor ve özellikle hormonları alt üst eden bu rahatsızlık tüm yaşam kalitesini alt üst ediyor. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı korumak için polikstik overla ilgili bu gerçeklere...

Polikistik over sendromunu yaşayanlar iyi bilir, bu rahatsızlık dikkat edilmediği sürece kendini tekrar eder ve hayatı oldukça zorlaştırır. 

Kadınlarda adet düzensizliği ile ortaya çıkan polikistik over sendromunun sebebi çevresel ya da genetik olabilir. Yumurtlama döneminde yumurta zarının kalınlaşması sonucunda hormonlarda değişiklikler ortaya çıkar ve sonucunda da hem fiziksel ham de psikolojik olarak zorlayacak bir dönem başlar.

Polikistik overlı kadınlar mutlaka şeker testi yaptırmalı

Özellikle kan basıncına etkisi olan bu durumun karşılığında kişide sonsuz bir açlık başlar. Açlık hissinin yanında kan şekerini sabit tutmak zorlaşır. Bu da kilo almaya neden olur. Kilo almak ise polisikstik overın daha da şiddetlenmesine yol açar. Yani büyük bir çıkmazın içine girilir çünkü semptomların düzelmesi için kilo vermek gerekir ancak tokluk hissine ulaşmak zor olduğu için kilo alınmaya devam edilir ve kilo vermek çok zorlar.

Bir yandan da toplum baskısı ile savaşılıyor...

Bu noktada diğer bir etken ise erkeksi hormonların vücutta çoğalmasıdır. Erkek tipi kıllanma yaşayan kadınlar, bir yandan da bunun psikolojik etkileri ile boğuşmak zorunda kalırlar. Zaten alt üst olan hormonal dengeler bir yandan da dayatılan güzellik standartları nedeniyle iyice çekilmez hale gelir.

Kilo vermek ve sabit kiloda kalmak kurtuluşun anahtarı

Bu nedenle benzer semptomlarla baş etmek zorlaşacağı için bir kadın doğum uzmanına görünmek büyük önem taşıyor. Bazı uzmanların belirttiğine göre kilo vermek işin anahtarı ancak burada iş bitmiyor. Polikistik over sendromunu yaşayan kadınlar sağlıklı yaşamayı bir nevi seçmek zorundalar çünkü ipin ucu bir kez kaçtı mı aynı süreç mutlaka tekrarlanacaktır.

Sağlıklı yaşam stili bir zorunluluk

En az altı ay süren tedavi sürecinde doktordan alınan yardımın yanında, mutlu edecek diyetler, glisemik indeks ve egzersiz polikistik overlı kadınların anahtarları olmalıdır. Hamile kalmayı da zorlaştıran buruma karşı eğer kıllanma tedavisi görüyorsanız hamilelik planlarını biraz ertelemek de daha sağlıklı olacaktır.