Uğraştığınıza değecek ve parmaklarınızı yedirecek Peynirli Su böreği tarifi en kolayından nasıl yapılır?

İster hazır yufka ile yapın ister el açması su böreği en zor börek çeşitlerinden. Peki Onu daha kolay nasıl yapabiliriz? İşte Size vereceğim tarif

Uğraştığınıza değecek ve parmaklarınızı yedirecek Peynirli Su böreği tarifi en kolayından nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 02 Mayıs 2021 14:58

Su böreğini uzun zamandır bir çok börekçi menüsüne eklemiş durumdadır. Genelde peynirli börek gibi basit börekler satılır.

Su böreği zahmet ister.. Bu yüzden şip şak hazırlanan börekler olur börekçilerde. Amaç müşteriye yok satmamak. Su böreği çünkü en çok satılan börektir. Peki evde bu börek nasıl yapılır sizlere anlatacağım.

Damak çatlatan lezzetler serimize su böreği ile devam ediyoruz. 200 yılı aşkın zamandır yapılan Kırşehir mutfağından çıkan ancak ülkenin her yöresinde yapılan bir lezzettir su böreği. Yapımı oldukça zahmetli olan bu böreği daha kolay yöntemle yapmayı herkes ister.

Birazdan vereceğimiz tarifle hem kolay hem de tam tat ve kıvamında bir börek yapabileceksiniz. Tabi ismine yalancı su böreği desek daha doğru olur çünkü biz bunu hazır yufka ile yapacağız. Hazırsanız başlayalım. İşte tam kıvamında bir lezzet, yalancı su böreği tarifi..

Su Böreği

Malzemeler:

  • 1 kg yufka
  • 1 bardak sıvı yağ
  • 2 bardak süt
  • 3 tane yumurta

İç harcı için;

  • 1 kase beyaz peynir
  • Maydanoz

İsteğe bağlı kıymalı da yapabilirsiniz.

Yapılışı:

Önce harçlardan başlayalım. Bir kapta yumurta, süt ve yağı iyice çırpın ve kenara alın. Ardından başka bir kaba peyniri koyun ve maydanozu doğrayıp içine ekleyin ve karıştırın. Yufkalardan birini ayırın geriye kalan yufkaları ikiye bölün. Böreği yapacağınız tepsiyi güzelce yağlayın. Şimdi başlayabiliriz yapmaya. 

Ayırdığınız bütün yufkayı tepsiye serin ve kenarları taşsın. Ardından üstüne sütlü yağlı harçtan bir fırça yardımıyla sürün. Her yeri harç olunca ayırdığınız parçadan birini alın ve bu harcın içine sokup ıslayın sonra tepsiye yerleştirin. diğer yufkaya geçin ve yine aynı işlemi uygulayın bu şekilde 3 tüm yufkayı yapıp tepsiye yerleştirin sonra peynirli harcı dökün ve her yere yayın. Ardından kalan yufkalarıda harca batırıp serin. en üste serdiğiniz yufkanın üstüne, en alta serdiğiniz ve taşan yufka kenarlarını kapatın. ve kalan sıvı harcı üstüne gezdirip iyice yağlayın. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 45 dk pişirin ve fırından alıp bir müddet dinlendirin. Kuru olmaması için üstüne bez örtün.

Afiyet olsun...

İlgili Haberler