• BIST 94.121
  • Altın 209,619
  • Dolar 5,3176
  • Euro 6,0969
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 18 °C

Ulcay: “Meslek Yüksek Okulları Üniversitelerin Arka Bahçesi Değil”

Ulcay: “Meslek Yüksek Okulları Üniversitelerin Arka Bahçesi Değil”
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, MYO'ların ayrı bir bütçesi ve ayrı bir yönetiminin olması gerektiğini söyleyerek, "Bu okulları...

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, MYO'ların ayrı bir bütçesi ve ayrı bir yönetiminin olması gerektiğini söyleyerek, "Bu okulları üniversitenin arka bahçesi olarak görmek doğru değil" dedi.

Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu, son bir yıl içerisinde başarılı olan öğrencileri onur belgesiyle taltif etti. törene Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Süleyman Çelik, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Ulcay, doğru eğitimin ekonomiye büyük katkısının bulunduğunu söyledi. Meslek yüksekokullarının öneminin toplum tarafından yeterince anlaşılamadığını vurgulayan Rektör Yusuf Ulcay, MYO'ların kurgusunun da yanlış olduğuna işaret ederek, "Meslek yüksekokulları yine Yüksek Öğretim Kurulu'na bağlı olsun. Ancak ayrı bir bütçesi, ayrı bir yönetimi olsun. Üniversitelerin arka bahçesi olarak görülmesin. Kendi başlarına, nitelikli, eğitim yapan, atölyelerini kurmuş, eğitimini gerçek anlamda uygulamalı yapan ancak eğitimi de meslek liselerinden almış öğrencilerinden almış bir meslek yüksekokulu olması gerekiyor. Meslek liselerinden gelen çocuklara iki yıl içerisinde almış oldukları eğitim altyapısı sayesinde ciddi bir eğitim verme şansınız var. Ancak düz liselerden gelen çocukları siz iki yıl içerisinde tekniker yapamazsınız. Olmuyor da zaten. Özendirmek adına meslek lisesini bitiren çocuklara meslek yüksekokulunu seçerse artı puan verilmesi gerekiyor. Hatta aynı bölümü seçerse bir artı puan daha alsın. Böylece dört yıl liseden sonra iki yıl da meslek yüksekokulunda ihtisaslaşırsa o zaman bu gençlerin ilgili sektördeki çalışma alanlarına adaptasyonları daha kısa olur ve nitelikli eleman ihtiyacını da daha düzenli bir şekilde ortadan kaldırmış oluruz" diye konuştu.

Başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere protokol mensupları tarafından belgeleri takdim edildi.

Ulcay: “Meslek Yüksek Okulları Üniversitelerin Arka Bahçesi Değil”

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim