Ülke kara teslim olacak. Meteorolojiden 40 il için kar uyarısı yapıldı!

Ülke kara teslim olacak. Meteorolojiden 40 il için kar uyarısı yapıldı!

Barajlarda su bitti kar yağması gerekir diye düşünürken, meteorolojiden sevindirecek bir haber geldi. 40 il için kar uyarısı yapıldı...

Bu yıl kış ayları mevsim normallerinin altında seyrediyor. hem yağmur hem de kar yağışının az olması sebebiyle kuraklık riski ile karşı karşıya kaldığımız şu günlerde meteorolojiden yüzleri güldürecek bir haber geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, bugünden başlayarak toplam 40 ilde kar yağması bekleniyor. Kar yağışının ardından barajların dolması ihtimali bile mutlu etti.

40 İLDE YOĞUN KAR YAĞIŞI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün resmi sitesi olan https://www.mgm.gov.tr/'den yapılan açıklamaya göre, bugünden başlayarak toplam 40 ilde kar yağışı olması bekleniyor. Bu 40 ilin 25'inde yoğun kar yağışı beklenirken 15'inde karla karışık yağmur yağması bekleniyor.

Kar Yağışı Beklenen 25 İl:

Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Sivas, Malatya, Yozgat, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Karabük.

Karla Karışık Yağmur Beklenen 15 İl:

Kayseri, Bayburt, Çorum, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Bolu, Konya, Isparta, Burdur, Uşak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde ise karla karışık yağmur bekleniyor.

Barajlardaki doluluk oranı açısından sinyal veren Ankara ve İstanbul'da ise yoğun kar yağışının yağacak olması sevindirdi.

Ankara'da barajlarda doluluk oranı %20,48 iken İstanbul'da bu rakam; %26,92 olarak belirlendi. Yağışların ardından bu rakamların yükselmesi bekleniyor. 

Barajlarda bulunan su miktarının yükselmemesi durumunda 2021 yılında özellikle yaz aylarında ciddi bir kuraklık riski ile karşı karşıya geleceğimiz düşünülüyor.