• BIST 101.566
  • Altın 261,102
  • Dolar 5,6804
  • Euro 6,3745
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 31 °C

Uludere olayında FETÖ izleri

Uludere olayında FETÖ izleri
Aileler, dosyanın yeniden açılmasını talep ederek, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyor.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı ve Ortasu köylerinin sınır hattında 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının PKK'lı terörist iddiasıyla yaptıkları bombalamada hayatını kaybeden 34 kişinin yakınları, takipsizlik verilen dosyanın yeniden açılması ile ilgili açıklamaları dikkatle izlediklerini söyledi.


Hava bombardımanında hayatını kaybeden 34 kişinin defnedildiği mezarlıkta açıklama yapan aileler adına konuşan Veli Encü, “Yaşadığımız bu uzun süreç boyunca korunan fail ve sorumluların bir kısmı 15 Temmuz darbe girişimine de katılmışlar ve daha önce Roboskîlilere yaptıklarını Ankara ve İstanbul’daki insanlara da yapmışlardır. Bu katliamın ucu kime dokunuyorsa adalet önünde hesap vermesini talep ediyoruz” dedi.


Saldırıda hayatını kaybeden Vedat Encü'nün annesi Mercan Encü, “Bu olayın 5'inci yılındayız. Türkiye'de bütün kapıları aşındırdık. Biz her zaman aynı talebi dile getirdik. Adalet istedik ve bu olayın faillerinin bulunmasını istedik. 5 yıldır bu talepler hala değerlendirilirken bu darbe girişimi olayında daha öncede tahmin ettiğimiz ve bu düğmeye basanları Allah açığa çıkardı. Bu işin düğmesine kim basmışsa, kimin bu işte parmağı varsa onu devlet yargılasın ve gereken cezayı versin" diye konuştu.


"Biz Türkiye'nin demokrasisinden yanayız"


Saldırıda hayatını kaybeden Mehmet Ali Tosun’un babası Zeki Tosun ise “Talebimiz, Roboski’de hayatını kaybeden 34 kişinin faillerinin yakalanası ve yargılanması, bu emir komuta zincirin nereden geldiği ve açığa çıkması. Tek talebimiz oydu. Türkiye’nin demokrasisinden yanayız. Roboski dosyası tekrar açılsın ki Türkiye’de istediğimiz tek şey olan adalet anlayışı olsun. Gerçekten açığa çıkarmak istiyorlar ise ilk önce bu emir zincirinin nereden geldiğini araştırsın bizde biraz rahatlayalım. Roboski doyası yeniden açılsın. Adalet yerini bulsun” açıklamasında bulundu.
"Bu işte kimin parmağı varsa yargılanmasını istiyoruz"
Saldırıda hayatını kaybeden Hakan Encü'nün annesi Felek Encü de, ""Biz sadece generalin değil bu işte her kim varsa en düşük askerden en rütbeli şahsa kadar yargılanmasını istiyoruz. Benim çocuğum öldü, benim ciğerim yandı ya o kadar büyük bir acı ki bunu yapana bile gösterme Allah'ım diyorum. Ölüme kadar da bekleyeceğiz adalet elbet yerini bulacak, bu dünyada bulmasa da öbür dünyada bulacak” ifadelerini kullandı.


Selam Encü'nün annesi Semire Encü, Türkiye'de bir oyun oynandığını söyledi. Encü, "Roboski faillerinin Fethullahçılar olduğunu duyduk. Her kimse failleri onun adalet önünde yargılanmasını ve cezasını çekmesini istiyoruz. Sakın bir iki kişi söylenerek dava bitirilmesin onun emrini veren, o uçağı kullanan, bilgisi olan herkesin cezalandırılmasını istiyoruz. Aksi takdirde biz kabul etmeyiz. İstihbaratı alan kişi kimin emri verdiğini biliyor, onu da ifadeye çağırsın böylelikle gerçek ortaya çıkacaktır. Roboski olayı büyük bir olaydır. Üzeri örtülecek bir olay değildir. Bu olay bazıları tarafından bilerek yapıldı" diye konuştu.


Mezarlığa giden aileler açıklamaların ardından dualar ettikten sonra evlerine gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim