• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 15 °C

Uluslararası Gençlik Kampı Antalya’da Toplandı

Uluslararası Gençlik Kampı Antalya’da Toplandı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Darbeye Karşı Demokrasi" için Antalya'da toplanan Uluslararası Gençlik Kampının kapanış konuşmasında...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Darbeye Karşı Demokrasi" için Antalya'da toplanan Uluslararası Gençlik Kampının kapanış konuşmasında gençlere seslendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Antalya Duacı Gençlik Kampı Tesisleri'nde düzenlenen "Uluslararası Gençlik Kampı" sona erdi. 10-24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen ve İslam ülkelerinden 300 gencin katıldığı kampta ülkelerin ulusal sunumları, kültürel çalıştaylar ve spor turnuvaları yapıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bir alt kuruluşu olan "İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu" ile işbirliği halinde gerçekleştirilen kampta gençler, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi karşısında Türkiye demokrasisi ve Türk gençleri ile dayanışma ortaya koydu. Gençler, bu hain kalkışma sebebiyle olağanüstü bir dönemden geçen Türk gençliğinin ve Türkiye demokrasinin yanında olduğunu dünya kamuoyuna büyük bir kararlıkla bir kez daha duyurdu. İki hafta süren kampın sonunda düzenlenen kapanış programına, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Emre Kaçar, İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Başkan'ı Büyükelçi Elshad İskandarov Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Gençlik Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Müftüsü Osman Artan da katıldı.

Başkan Türel, kampa katılan gençlere de seslenerek "Sizleri görünce geleceğe daha umutla bakıyorum. 15 Temmuz gecesi destan yazanlar gibi, sizler de İslam toplumunun geleceğinin garantilerisiniz. Sizin bu birlikteliğiniz hain ve karanlık planları yapanların yüreklerine korku salıyor. Bundan adınız gibi emin olabilirsiniz. Elbette ki, bizim tek amacımız, dünyada ve bölgemizde barışın, huzurun tesis edilmesidir" dedi.

"Kendimizi de eleştirmeliyiz"

Başkan Türel konuşmasında, Batı ülkelerine, öfkeli, ırkçı, içe kapanmacı tepki göstermeyeceklerini, tam tersine onlara örnek olmaya gayret edeceklerine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeyden önce kendi öz eleştirimizi de yapmak zorundayız. İslam ülkelerinin ekonomide, teknolojide, bilimde, sanatta gerekli düzeyde olmadığı açıktır. İslam coğrafyasında demokrasi halen istenen seviyeye gelememiştir. İslam coğrafyasında gençlik radikal hareketlere, şiddete daha meyillidir. İslam coğrafyası Sünni, Şii gibi mezhep farklarını, etnik farkları bu devirde halen aşamamıştır. İslam coğrafyası, geleneği reddeden Batı taklitçiliği ile modernleşmeyi reddeden gelenekçilik arasında sıkışıp kalmıştır. Her ikisi de "İlim Çin'de de olsa alınız" diyen, yüce Peygamberimizin yolu değildir. Biz geleneğimize, köklerimize sahip çıkarak modernleşmeyi başaracağız. Kendi kimliğimizle yeni evrensel değerleri ortaya koyacağız. Muasır medeniyet seviyesinde yarışarak, demokraside, bilimde, kültürde, sanatta dünyaya yeniden örnek olacağız. Her tür terörü, her tür radikalizmi reddederek, barışı, kardeşliği, huzuru savunacağız. Herkesin inancını özgürce yaşamasını, kimsenin hayat tarzına müdahale edilmemesini savunacağız. İslam ülkeleri denince terörün akla gelmesini önleyeceğiz."

"Sizler dünya kamuoyuna doğruları anlatacaksınız"

Antalya'nın, turizmde yaşanılan soruna rağmen ayda 1 milyondan fazla yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını vurgulayan Başkan Türel, "Her ülkeden, her dinden ve kültürden insan burada huzur içinde, özgür olarak tatil yapıyor. Biz bu şekilde dünya barışına, insanlığa katkı yapmaktan gurur duyuyoruz. Antalya'ya gelen yabancılar, Türkiye gerçeğini bizzat yaşayarak, Batı basınında sunulan imajın doğru olmadığını görüyorlar. Ama bütün dünyanın gelip, gerçeği görmesini bekleyemeyiz. Türkiye gençliği ve siz sevgili kardeşlerimiz, yazılarınızla, sosyal medya mesajlarınızla, dünya kamuoyuna doğruları anlatacaksınız. Bıkmadan, usanmadan dünyaya hakikatı anlatmak hepimizin esas görevidir. Bu gençlik kampında yaptığınız sosyal medya çalışmasıyla dünyaya ulaştınız. Sizleri bunun için de ayrıca kutluyor, teşekkür ediyorum" dedi.

Etiyopyalı Muhammed 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirdi

Katılımcı gençler adına Etiyopyalı temsilci Mülki Muhammed konuşma yaptı. Konuşmasının bir bölümümde Türkçe konuşan Muhammed şunları söyledi "15 Temmuz'da darbe girişimi başarılı olsaydı sadece Türkiye değil bütün Müslümanlar zarar görecekti. Çünkü Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Bir aza acı çeker ise vücudun tamamı acı çeker. İşte bu yüzden biz Müslüman gençlik olarak Türkiye'deki bu darbe girişimini kınıyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti'ni her koşulda destekliyoruz. Biz biriz beraberiz hep birlikte Türkiye'yiz" diye konuştu

Demokrasi, barış ve dayanışma için toplandılar

"Barış, dayanışma ve ortak değerler için gençlik eylemde" teması ile toplanan kampta gençlerin, ortak değerleri, tarihi ve kültürel mirası paylaşmaları ve aynı zamanda gençlerle toplum arasında arkadaşlık ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, ortak değerlerle güçlü bir gelecek inşa edilmesi, geleceğin genç liderlerinin global ve sosyal olaylarda gelişimine katkıda bulunulması, toplumun refahına ve insanlığın her noktasına katkıda bulunulması ve kendi değerlerini koruma ve sahip çıkmaları amaçlandı.

Uluslararası Gençlik Kampı, 10 - 16 Ağustos tarihlerinde erkekler ve 18 - 24 Ağustos tarihleri arasında ise kızlar için gerçekleştirildi. Kampa, İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerden 18 - 25 yaş aralığındaki gençler katıldı. Program içerisinde, kamp ve sportif aktivitelerin yanı sıra; manevi değerler kapsamında gönüllülük, Müslüman ülkelerde gençlik sorunları ve çözüm önerileri, Müslüman gençlerde karşılıklı kültürlerarası farkındalık ve İslam coğrafyasında, ayırımcılık ve aşırıcılık mücadele konularında tematik oturumlar gerçekleştirildi. Ülkelerin ulusal sunumları, kültürel çalıştaylar ve spor turnuvaları yapıldı.

Konuşmaların ardından Başkan Türel, kam boyunca yapılan aktive spor etkinliklerinde dereceye giren öğrencilere madalyalarını taktı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim