• BIST 90.520
  • Altın 214,577
  • Dolar 5,3491
  • Euro 6,0862
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 11 °C

Uluslararası Sempozyum Tarih Okuluna Dönüştü

Uluslararası Sempozyum Tarih Okuluna Dönüştü
'Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-IV" katılan akademisyenler, sempozyumları öğrenciler için tarih okuluna dönüştüştürdü.

'Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-IV" katılan akademisyenler, sempozyumları öğrenciler için tarih okuluna dönüştüştürdü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın düzenlediği ve 3 gün süren "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV'nda Kocaeli tarihine ışık tutan tebliğler sunuldu. 159 akademisyenin 125 tebliğle katıldığı sempozyumda bu yıl 50 profesör, 16 doçent, 57 doktor ünvanlı akademisyen Kocaeli'ye konuk oldu. Sempozyuma katılan akademisyenler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kent tarihine verdiği öneme dikkat çekerek, tarih sempozyumlarının sürekli hale gelmesinin çok önemli bir tarih külliyatının oluşmasına olanak verdiğini ve özellikle öğrenciler için bir tarih okuluna dönüştüğünü aktardı.

Bir tarih ziyafeti konumunda geçen ve katılan herkesin büyük bir memnuniyetle ayrıldığı "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV', üç gün süren oturumların ardından tamamlandı. Gebze bölgesinde çok önemli eserleri bulunan Çoban Mustafa Paşa'nın külliyesindeki anma programıyla başlayan ve Darıca'da devam eden sempozyumun kapanış oturumunda Kocaeli Üniversitesi'nden Doç. Dr. İbrahim Şirin, Macaristan University of Szieged'den Prof. Dr. Maria Ivanıcs ve Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu yer aldı. Oturum başkanlığını aynı zamanda sempozyumun düzenleme kurulu başkanı Sakarya Üniversitesi'nde Prof. Dr. Haluk Selvi üstlendi.

İlk olarak söz alan Prof. Dr. Selvi, "Çoban Mustafa Paşa'yla ilgili bu kadar geniş kaynaklarımızın bulunması, tarihimizin derinliklerine inince araştırılması gereken ne kadar çok konu olduğunu ortaya çıkarıyor. Kurucu beylerimizin izinde çıktığımız bu yolda düzenleme kurulu olarak ikincisini yapabilir miyiz derken, Kocaeli tarihinin derinliklerine indikçe ve 4 bin yıllık gelişmeleri gördükçe; bugün geldiğimiz noktada 4. sempozyumu tamamladık. Değerli katkılarından dolayı tüm katılımcılara ve akademisyenlere teşekkür ediyoruz. Bu sempozyumlarda Kocaeli şehir arşivi gelişiyor ve güçleniyor. Bu sempozyumların bir okul olma özelliği de var. Tarih bölümlerindeki lisans öğrencilerinden akademisyenleri kadar bir tarih okulu burası. Genç araştırmacılar buradaki akademisyenlerden çok şeyler öğreniyorlar. Burada görerek, dinleyerek öğrendiklerinizi başka yerde kolay kolay bulamazsınız. Teşekkürlerin en büyüğünü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çalışma arkadaşları hak ediyor. Her alanda bize destek oldular ve yardımcı oldular" dedi.

Macaristan University of Szieged'den Prof. Dr. Maria Ivanıcs, Türkçe yaptığı konuşmasında, "Her şey önce sempozyumun organize eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi'ne teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten şahane bir sempozyum oldu. Benim ve arkadaşlarım için verimli bir sempozyum oldu. Çoban Mustafa Paşa'nın hayatı gelişmekte olan Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemine ait tipik bir kariyerdir. Çoban Mustafa Paşa, Balkanları da unutmayan bir devlet adamıydı" bilgisini verdi.

Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu, "Sempozyumda ilk çağlardan günümüze kadar Kocaeli'nin tarihine yönelik bildiriler dinledik. Kocaeli'nin ilk çağlarıyla ilgili yapılacak çok çalışmalar olduğu ortaya çıkıyor. Kocaeli bir ilki gerçekleştirdi. Arka arkaya 4 sempozyum yapabilen başka bir şehir yok. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilgili arkadaşlarımız 4 yıldır bizim için güzel bir ortam hazırlıyorlar, hepsine teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Kocaeli Üniversitesi'nden Doç. Dr. İbrahim Şirin, "Kocaeli şehri tarih yazımında çok umut verici bir durumda. Yüksek lisans öğrencilerimizin bir kısmını şehir tarihçilerine yönlendirdik. 4 yıl önce başlayan sempozyumların buna büyük katkısı var. Arşivlerde Kocaeli'yle ilgili pek çok bilgi ortaya çıktı. Sempozyumlar ilerledikçe konular genelden özele doğru gelmeye başladı ve çok önemli konular aktarıldı. İzmit'te sosyal ve siyasal hayatla ilgili önemli tebliğler vardı. İzmit'e yönelik yemeklerle ilgili sunumlar vardı. İlahiyat Fakültesi'nden akademisyenlerimizin de önemli katkıları var. Tarihten iletişime, halk bilimine kültüre doğru geniş bir alanda sempozyumlarımız ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından gelecek yıl 5. sempozyumda tekrar buluşmak dileğiyle "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV" sona erdi.

Uluslararası Sempozyum Tarih Okuluna Dönüştü

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim