Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den İhraç Edilmesine Mahkemeden Karar Çıktı...

Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den İhraç Edilmesine Mahkemeden Karar Çıktı...

Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den İhraç Edilmesine Mahkemeden Karar Çıktı. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihraç edilmesine ilişkin kararı...

Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den İhraç Edilmesine Mahkemeden Karar Çıktı. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihraç edilmesine ilişkin kararı iptal etti.

Ümit Özdağ İYİ Parti'de Kaldı

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, yine İYİ Partili olan İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili ortaya attığı 'FETÖ' iddialarının ardından kesin ihraç talebi için disiplin kuruluna sevk edilmişti. Bu sevkin ardından partisinden ihraç edilen Özdağ, avukatı aracılığıyla disipline sevk işleminin parti iç tüzüğüne uygun yapılmadığını gerekçe göstererek kesin ihraç kararının iptali davası açmıştı.

Mahkeme Özdağ'ı Haklı Buldu

 Milletvekili Ümit Özdağ'ın avukatı aracılığı ile başvurduğu davada, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden karar çıktı. Karara göre Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihraç edilmesine ilişkin kararı iptal etti.

Duruşmanın ardından Özdağ'ın avukatı Uğur Tarhan açıklamada bulundu.

Tahran; iptale konu olan ihraç kararının  iki yönü ile usule ve şekle aykırı olduğunu fark ettiklerini belirtti. Bu aykırılıklardan ilki, müvekkil davacıyı Merkez Disiplin Kurulu'na sevk eden organın yetkisizliğidir. Çünkü müvekkili Disiplin Kurulu'na sevk etme yetkisi yalnızca parti Genel Başkanı ya da Genel İdare Kurulu'na aittir dedi.

İkinci usulsüzlük ise; davalı taraf müvekkil davacının Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini 19.10.2020 tarihinde katılmış olduğu bir TV programındaki açıklamalarından sonra 80 il başkanı tarafından Genel Sekreterlik makamına sunulan 20.10.2020 tarihli cevap dilekçelerinin ekinde sundukları şikayet dilekçelerinden kaynaklandığını ifade etmektedir. Bunun neticesinde mahkemeye başvurumuzu yaptık ve usulsüz kesin ihraç talebini iptal ettirdik açıklamasında bulundu.