Un Bozulur Mu? Unun Bozulması Nasıl Engellenir?

Un Bozulur Mu? Unun Bozulması Nasıl Engellenir?

Bozuk un nasıl anlaşılır? Bozuk un zehirler mi? Unun böceklenmemesi için ne yapmak gerekir? Unun kelebeklenmesinin önüne geçmek için bunları yapın… Bozulmuş olan unu nasıl anlarsınız? İşte un hakkında her şey…

Un bozulur mu diye sormanıza bile gerek yok, tabi ki her gıda maddesi gibi un da bozulur. Unun bozulduğunun anlaşılması ise hiç zor değil, eğer koku alma konusunda bir probleminiz yoksa un paketini açtığınız gibi kokusundan bozulduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanında unun son kullanma tarihini de mutlaka dikkat alın! Çünkü undan zehirlenmek gerçekten çok zorlayıcı bir süreç…

Un zehirlenmesinin aslına bakılacak olursa tam olarak kaynağı nedir bilinmiyor. Fakat un zehirlenmesi, pişmemiş sebze ve ette bulunan kolifrom bakterisini üretebildiği kanıtlandı. Un, diğer gıda maddeleri gibi çiğ bir formdaysa eğer, bu bakteriyi ya firmadaki hayvanlardan ya da kendi kendine üretebileceği düşünülüyor.

Bu nedenle şüphelendiğiniz ya da bozulduğunu gördüğünüz unu tereddüt etmeden çöpe artın. Ayrıca unların karışmış olduğu çiğ hamurları tüketmek de bu bakteriye yol açacaktır. Bu nedenle çiğ hamur yemeyin. Hamuru pişirmek bakterinin ölmesini sağlar.

Bozulmasının önlenmesi için

Önemli olan diğer bir durum ise unun bozulmasının önüne geçmektir. Ununuzu bu nedenle kesinlikle plastik kaplarda tutmayın. Nemli ve ışık alan yerlerde barındırmayın. Muhakkak gölge ve serinde tutun.

Unu saklayabileceğiniz en iyi yer cam kavanozlardır. Marketten aldıktan sonra poşete sarmalayıp kaldırmayın. Bu şekilde hem hava almasını önlersiniz hem de böceklenmesine yol açarsınız.

Biraz tehlikeli ancak...

Peki kelebeklenen un tüketilir mi? Aslında yüzde yüz önerilmese de çoğunluk unu eleyerek, bozulmuş kısımlarından arındırıp kalan kısmını kullanıyor. Buradaki önemli nokta, elenmiş unun kokmaması ve iyi bir şekilde pişirilmesidir. 

Defne yaprağı mucizesi

Unun uzun süreli dayanması için ise mutlaka defne yaprağı edinin. Defne yapraklarından bir kaçını un koyduğunuz kavanozun içine koyarsanız bu böceklenmesi, ya da halk tabiri ile kelebeklenmesinin önüne geçecektir.

 

İlgili Haberler