Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez'den yükselişe geçen dolarla ilgili bomba açıklama! Neler bekliyor

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez'den yükselişe geçen dolarla ilgili bomba açıklama! Neler bekliyor

Dolardaki yükseliş sürerken çok sayıda ekonomist konuyla ilgili yorumlarda bulunuyor ancak çekinmeden görüşlerini ifade eden ekonomistler arasında yer alan Mahfi Eğilmez, dolardaki artışın nedenine ve artıp artmayacağına yönelik yorumlarda bulundu

TÜİK'in enflasyon verilerini duyurmasının  ardından dolar yeniden 8 seviyelerine dayanmıştı. Çok sayıda yatırımcı ve vatandaş piyasaları yakından takip ediyor.  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın piyasaya olumlu mesajları vermesinin ardından kur yeniden inişe geçti..

Geçtiğimiz gün bir ara 7 lira 91 kuruş seviyesine kadar yükselen  dolar kuru tekrar 7 lira 80 kuruşun altına inerek 7 lira 78 kuruş seviyesine gelmişti.. Ancak An itibariyle Dolar yeniden 7.80 seviyelerinde..

Dolardaki yükselişi gram altında takip ediyor...

Berat Albayrak'ın istifası ve Merkez Bnakası danışmanının değişmesi sonrası hızlı bir şekilde düşüşe geçen dolar reform beklentileriyle de hızlı bir düşüş seyri gösteriyordu.

Bülent Arınç'ın istifası sonrasında ise piyasadaki olumlu hava bir anda tersine dönmüştü.. 

Herkesin merakla beklediği Enflasyon verileri ne olacak diye beklenirken merak edilen rakamlar açıkladı..

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez ise dolardaki düşüşü ve enflasyon rakamlarını kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamalarla değerlendirdi... 

 Eğilmez yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti , "TÜFE'de Kasım ayı piyasa tahmini % 1,2 idi. Gerçekleşme % 2,3 olarak açıklandı. Piyasanın böyle düşük tahminde bulunmasının TÜİK'in davranışını tahmin ederek görüş bildirmesinden kaynaklandığını düşünüyorum yorumunda bulundu. Devamında açıklamalarını şu şekilde sürdüren Mahfi Eğilmez şu açıklamaları yaptı :  Bu eğilim bize tahminlerimizde bile özgür olmadığımızı gösteriyor." değerlendirmesinde bulunarak bombayı patlattı.. Mahfi Eğilmez dolardaki düşüşü de yorumlarken şu ifadeleri kullandı : "Dolar Endeksi 90,5'e düştü. Euro/Dolar paritesi 1,2169'a yükseldi. USD/TL kuru da 7,76'ya geriledi" yorumunda bulundu..

İşte o gündeme bomba gibi düşen ve yorum yağmuruna tutulan o tweet