Ünlü Masterchef Jürisi Somer Şefin başlattığı tartışmaya Gurme Vedat Milor da katıldı. Türk Mutfağı ile ilgili sarsan açıklamalar!

Ünlü Masterchef Jürisi Somer Şefin başlattığı tartışmaya Gurme Vedat Milor da katıldı. Türk Mutfağı ile ilgili sarsan açıklamalar!

Somer Şef'in açıklamaları ile gündeme taşınan Türk Mutfağı'nın dünya mutfağındaki yeri ile ilgili tartışmalara Vedat Milor da katıldı. Milor çarpıcı açıklamalarda bulunurken, tartışma iyice alevlendi.

Geçtiğimiz günlerde çok fazla takipçisi olan MasterChef yarışmasının ünlü şefi Somer Sivrioğlu bir youtube programına katılmıştı. Caner Özyurtlu'nun sunumu ile Loş Sohbet programına çıkan Somer Şef, yöneltilen bir soruya "Türk Mutfağı saygınlık açısından dünyada ilk ona bile giremez." deyince tartışma patlak verdi. Olumsuz tepkilere de maruz kalan Somer Şef'in başlattığı tartışmaya sevilen ve çok tanınan gurme isim Vedat Milor da katıldı.

Konuya çok daha farklı bir boyuttan bakan Milor, Somer Şef'in dediklerine hak verdi ancak sadece bir görüşüne katılmadı. Milor'a göre Türk mutfağının pazarlama problemi yok. Konuya daha detaylı bakan Milor, dünya mutfakları ile ilgili değerlendirme yapan bir kaç otorite var.

Gastronomi otoriteleri...

Michelen, gastronomi yazarları, World 50 Best, La Liste gibi pek çok kurumun ülke mutfaklarını değerlendirdiği ve gastronomi alanında bir otorite olduklarını dile getiren Milor, bu otoritelerin eleştirilecek yanları da olsa genel olarak Türk Mutfağı'nın bu otoritelerde gösterilecek bir etkinliği olmadığını açıkladı.

Diğer bir konunun ise Türk Mutfağı'nın ekol yaratamamış olması. Dünyanın en avangart şeflerinin bile belli başlı teknikleri öğrenerek işe başladıklarını açıklayan Milor, Türk Mutfağının ekol olamadığını yazdı.

Dünya mutfakları arasında bilinen Japonya ve İtalya gibi mutfakların pek çok şefe ilham verdiğini açıklayan Milor, son zamanlarda şeflerin dikkatini Orta Doğu mutfağının da çektiğini ve özellikle Lübnan ve Fas mutfaklarının öne çıktığını açıkladı. 

Dünyadaki lokantalarımız...

Milor dünyanın çeşitli yerlerindeki Türk lokantalarının genel olarak orta düzey aile restoranı gibi olduğunu dile getirdi. Belli başlı Türk lokantaları da olsa bunların çoğunun Türk Mutfağını temsil etmediklerini de açıkladı.

Türk mutfağının en yaygın yemeklerinden birinin döner olduğunu açıklayan Milor, bunun da bir fastfood ürünü olamayacak bir teknikle yapıldığını, bu nedenle pizza ya da hamburger gibi pazarlanamayarak vasat bir hal aldığını açıkladı.

Prestij katan ürünlerimiz yok edildi...

Milor'un değindiği bir diğer sebebi ise, kullanılan pahalı ve nadir ürünlerin mutfaklara kazandırdığı prestij. Alba trüfü, siyah trüf, carnaroli pirinci, kaz ciğeri, İspanyol Galisya sığırı, Japon wagyu gibi ürünlerin dünya mutfağına büyük bir prestij kattığını açıklayan Milor, Türkiye'deki ürünlerin ise belli sebeplerden yok edildiğini açıkladı. Kalanların da kıymetini biz bilmiyoruz. 

Yine de mutfağımızın lezzetine değinen Milor, kargaya yavrusu kuzgun görünür betimlemesini yaptı ve kim ne derse desin en lezzetli olan bizim mutfağımız dedi.

İlgili Haberler