Ünlü Ses Sanatçısından Kötü Haber! Kanserle Boğuşuyordu, Yenik Düştü!

Ünlü Ses Sanatçısından Kötü Haber! Kanserle Boğuşuyordu, Yenik Düştü!

Ünlü ses sanatçısından kötü haber geldi. Senelerdir kanser ile boğuşuyordu, Sanat dünyasını büyük yasa boğan haber... Türkiye'nin Amerika'daki gururuydu... Ünlü sanatçının yakınları bakın hangi mesajları yayınladılar...

Ünlü sanatçıdan kötü haber geldi... Uzun süredir pankreas kanseri ile boğuşan Nedim Katgı yaşamını yitirdi. ABD'de müziğini icra eden ünlü sanatçı 65 yaşında hayata gözlerini yumdu...

Nedim Katgı altmış beş senelik hayatına pek çok başarı sığdırmış, Türkiye'yi Amerika Birleşik Devletleri'nde temsil eden değerli isimlerden biriydi. Katgı, Amerika'nın New York eyaletinde kırk sene koroları çalıştırarak Türk müziğinin tanıtımı ile yaşatılması için büyük emek verdi. Ancak dün tedavi gördüğü hastanede pankreans kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. 

Çok genç yaşta profesyonel müziğe adım attı

Ünlü müzisyen müziğe çok genç yaşlarda başladı. Yeteneği ile hemen adından söz ettirmeye başlayan Katgı profesyonel müzik hayatına daha 20 yaşındayken başladı. Katgı, 20 yaşında İstanbul'da düzenlenen Ses dergisinin düzenlediği şarkı yarışmasında galip geldi. Birinci olarak müzik dünyasına adım atan Katgı, Otobüs Yolcuları Orkestrası adlı bir grup kurdu. Bu grup ile de 1970'li senelerin son zamanlarında oldukça büyük bir üne kavuştu.

Katgı bu senelerde de eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nde tamamlamıştı. 1980 senesinde Konservatuarı bitiren Katgı, yeteneği sayesinde 2 sene kadar okulda öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 

Ünlü sanatçı müzik eğitimi vermekle kalmadı aynı zamanda Sezen Aksu, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Yıldırım Gürses, Neşe Karaböcek ve Erol Evgin gibi büyük isimlerle birlikte pek çok çalışmaya imza atarak başarısını ortaya koydu.

Amerikalı gruplarla çalıştı

İki senelik öğretim görevlisi olarak sürdürdüğü görevini sonlandırarak Amerika'ya gitme kararı alan Katgı, New York eyaletinde Amerikalı gruplarla beraber sahnelerde Caz, Funk ve Dünya Müziği gibi türlerde eserlere eşlik etti.

Ünlü sanatçıların Amerika'daki konserlerini düzenledi...

Neidm Katgı, Amerika'dayken Türkiye'yi asla unutmadı. Türkiye'den gelen ya da Amerika'daki Türk topluluklarına yönelik olan her organizasyonda muhakkak görev alan Katgı, özellikle Türkiye'den gelen ünlü sanatçılara da prodüktörlük ve piyanist olarak çeşitli konserler düzenledi. 

İki kız çocuğu babası olan Katgı, 1955 senesinde İstanbul'da doğmuştu. Katgı, 28 Ocak tarihinde New Jersey'de bulunan East Windsor Mezarlığı'nda cenaze namazının kılınmasının ardından defnedilecek.