Ünlü yatırım şirketi altın tahminlerini açıkladı: Bu yıl…

Altın son dönemde en çok oynayan yatırım aracı durumda. Son olarak ünlü araştırma firması ‘’Metals Focus’’ Altın ile ilgili tahminlerini açıkladı. Şirkete göre bu yıl ‘’çoşkulu bir yükseliş’’ olmayacak.

Ünlü yatırım şirketi altın tahminlerini açıkladı: Bu yıl…
Yayınlanma Tarihi : 18 Haziran 2021 19:10

Altın yatırımcıları ve yastık altında altın yatırımı olan vatandaşlar son dönemdeki altın hareketliliğini takip ediyor. Ünlü ekonomist ve firmalardan ise tahminler geliyor. Bugün ise topa araştırma şirketi Metals Focus girdi.

Firmanın 2021 tahminleri, fiyatların ONS altın fiyatı bin 900 doların üzerinde kazanç elde edememesinin ardından, altın piyasasının yeni bir yükseliş ivmesi çekmekte zorlanmasıyla gün yüzüne çıkıyor.

Altın, kritik desteği ONS altın başına bin 850 doların üzerinde tutmayı sürdüremedi. Analistler, faiz oranlarının ve enflasyonun altın piyasasına hakim olacak iki önemli faktör olmaya devam edeceğine kesin gözüyle bakıyor.

Ünlü araştırma firması Metals Focus tahminlerinde, "Faiz oranlarının ve nominal getirilerin gerçek olarak düşük kalmasını beklerken, daha fazla daralma veya düşüş olası görünmüyor. Bu, 2020 yılına göre daha yavaş bir altın akışına yol açabilir. Böylece, bu yıl enflasyondan korunmak için altına sahip olma arzusu hüküm sürecek. Ekonomik toparlanma eşitsiz kaldığından, para ve maliye politikaları uyarlanabilir olmayı sürdürmelidir." Açıklamasında bulundu.

İngiltere merkezli Metals Focus firması hükümet ve merkez bankası teşvik politikaları ve finansal piyasaların likidite bolluğu içinde bulunması sebebi ile fiyat baskılarının arttığını ifade ediyor.

Yine firmanın altın ve gümüş baş danışmanlarından Neil Meader ise enflasyonun 2021’in parolası olduğunu dile getiriyor. Neil Meader, fiziksel talepte geniş tabanlı bir toparlanma görmeyi beklediklerini açıkladı.

Meader ayrıca "Mücevher üretiminin bu yıl üçte birinden fazla artmasını düşünüyoruz. Geçtiğimiz yılın düşük tabanı göz önüne alındığında, neredeyse tüm ülkelerin Hindistan ve Çin‘in başını çektiği çift haneli kazançlar görmesi kesin gibi. Endüstriyel imalatın yüzde 7 oranında büyümesi düşünülüyor. Global toparlanmayla resmi sektör alımlarının da güçlü bir şekilde toparlanması düşünülüyor. Ayrıca fiziki yatırımın 2020’nin kazanımlarına dayanması düşünülüyor.’’ İfadeleri kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.