Unutkanlığı durdurduğu ortaya çıkan besin hafızayı baştan sona tarıyormuş!

Unutkanlığı durdurduğu ortaya çıkan besin hafızayı baştan sona tarıyormuş!

Sürekli hafıza ile alakalı olarak sıkıntı çekenler için hafızayı kuvvetlendiren mükemmel besini uzmanlar açıkladı. Günlük olarak tüketildiğinde etkisini gösteren o besin unutkanlığa ilaç gibi geliyor..

Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek zihinsel aktiviteleri de rahatlatıyor. Bunun yanında teknoloji çağında unutkanlık artık sadece yaşlıların değil gençlerin de problemi olmaya başladı. Sürekli bir dikkat dağıtıcı özelliği ve bilgileri depolaması ile ezber ya da hatırlatma için beyni kullanmak yerine telefona güvenmek beyinsel işlevleri kötü etkiliyor. Bu nedenle çok fazla yaşanan unutkanlık durumlarını azaltmak için ilk adımda zihinsel anlamda kendimizi ibraz zorlamaya izin vermek gerekiyor. Diğer yandan bu gıdayı tüketmek de zihinsel işlevler için büyük yararlar sağlıyor. Uzmanların aktardığına göre nefis bir tadı olan yaban mersinini tüketmek hafızaya iyi geliyor.

Yaban mersini mucizesi

Yaban mersini bakıldığı zaman içeriğindeki antioksidanlarla beraber diğer içeriklerinin de sayesinde hafızayı güçlendiriyor. Diğer yandan zihni de geliştiren yaban mersini, beyni de oksidatif stresten uzak tutuyor. Yaş nedeniyle başlayan unutkanlıklara da faydalı olduğu bilinen yaban mersininin daha pek çok faydası vardır. 

Tercihler zihin sağlığına da etki ediyor

Ancak yalnızca yaban mersini değil, başka gıdaların da unutkanlığa etkisi vardır. Örneğin bol tahıllı ekmek, esmer pirinç, buğday veya kepekli ekmek gibi gıdaları beyaz ekmek veya beyaz pirinç yerine tercih etmek ile damarların tıkanmasının önüne geçilebilir. Bu da beyne ihtiyacı olan kanın ve oksijenin sağlanması anlamına gelecektir. 

Su ve bitter çikolata...

Su içmek de vücuttaki toksinleri atmak ve konsantrasyonu sağlamak açısından önemlidir. Bu nedenle çalışırken de yanınızda mutlaka bir şişe kadar su bulundurmak gerekiyor. Bitter çikolatada da yoğun olarka kafein bulunur ve konsantrasyona yardımcı olur ancak yağlı içeriği nedeniyle fazla tüketilmemelidir.

Elmayı her gün tüketin

Elma ise her derde deva olması ile bilinirken, antioksidan içeriği ile unutkanlığa karşı da savaşır. Ayrıca quercetin içeriği ile borokoli ve soğan gibi sebzelerle beraber elma unutkanlığa karşı fayda sağlar.

En Yeniler