Ustasından Zorladık Sırrı Bulduk Lokanta Usulü Kelle Paça Çorbası Tarifi

Ustasından Zorladık Sırrı Bulduk Lokanta Usulü Kelle Paça Çorbası Tarifi

Lokantalarda yediklerinizden hiçbir farkı yok! İşte en leziz haliyle kelle paça çorbası tarifi! Kelle paça çorbasını bir de bu şekilde deneyin, meğer bu kadar lezzetli olmasının tek sebebi bu sırmış...

Aynı lokantalardaki gibi kelle paça yapmak için mutlaka bu tarifi uygulayın...

Lokanta Tarifi Kelle Paça İçin Hangi Malzemeleri Kullanacağız?

Bir tane kelle ve pişmesi için alabildiği kadar su kullanacağız. Üzerine istenilen miktarda tuz, yarım limonun sıkılmış suyu ve sosu için de bir yumurta sarısı, bir limonun suyu ve bir yemek kaşığı da un kullanacağız. Sarımsaksız kelle paça olmaz ancak ne kadar isterseniz o kadar kullanabilirsiniz. Bir miktar da sıvıyağı tüm gerekli malzemeleri karşılayacaktır.

Lokanta Tarifi Kelle Paça Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak kelle almak için kasaba gitmek gerekiyor. Satım alırken mutlaka kelleyi temizletin. Burun kısmını tamamen kestirdikten sonrasında eve getirin ve hemen büyük kaselerin içerisine koyup üzerine su dökün. İki saat kadar beklediğine içerisindeki kanı salacaktır. Sonrasında burun deliklerinden bıçak kullanarak iyice temizleyin. Kıkırdakları tamamen temizledikten sonra suyun altına tutun ve dış kısımdaki tüyleri de kazıyın. Ardından göz deliklerine geçebilirsiniz. Siyahlığı zedelemeden temizlemeye dikkat edin. Dişleri kırabiliyorsanız kırın yoksa da güzelce bol su ile temizlemeye özen gösterin.

Dil kısmını kesip ayırın. Dişlerin olduğu bölgedeki etleri de kemikten ayırın ve kemik kısımlarını kullanmadan çöpe atın. 

Bu arada tencerede su kaynatın ve dili bir dakika bu kaynayan suya tutup geri alın. Ardından dili geri çekip derisini güzelce soyun. Kaynar suyu kapatmadan bir iki defa daha dili sokup çıkarın ki iyice temizleyebilin.

Kellelerin rengi iyice açıldığında ise bir tencereye alın. Üzerini biraz geçecek kadar soğuk su ilave edin. Kelle paça suyu kaynadığında ise suyu boşaltın ve tekrar su dökün ancak bu sefer kaynamış su ilave edin.

Su tekrar kaynayınca üzerinde köpükler göreceksiniz. Bunları tahta kaşık yardımı ile alın. Tencerenin kapağını kapatarak bir saat kadar pişirin ve sonrasında tuzunu ekleyin.