• BIST 109.537
  • Altın 370,955
  • Dolar 6,7608
  • Euro 7,6590
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C

Uyku Gezer Problemine Dikkat

Uyku Gezer Problemine Dikkat
Uyurgezerliğin, uykudan kalkma ve gezme ile tanındığını belirten Yrd.D

Uyurgezerliğin, uykudan kalkma ve gezme ile tanındığını belirten Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, kişinin bu esnada uyandırılmasının güç olduğunu ve olup biteni hatırlamadığını söyledi.

Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, "Uykunun ilk kısımlarında, özellikle uykuya daldıktan birkaç saat içinde görülür. Nerdeyse, toplumda 40 kişiden birinde bu sorun vardır. Özellikle 5 yaş civarında başlar ve genelde ergenlik çağının sonuna doğru ortadan kalkar. Ancak bazı yetişkinlerde devam edebilir. Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür. Ailede uyurgezerlik varsa çocuklarda daha sık görülür. Genellikle 10 dakika sürer ve kişi tekrar yatağına dönüp, uyur" dedi.

Uyurgezerlerde görülen davranışları sırasıyla açıklayan Dr. Üney, "Yataktan kalkma, Yürüme, Yatağını düzeltme, Anlamsız yüz ifadesi, Uyandırılırsa tepkisizlik, Başka odaya geçme, Yemek yeme ve bir şeyler içme, telefonla konuşma, Kısa konuşmalar, Anlamlı cevap verememe, Pencere açma, Cam kırma, Evden dışarı çıkma, Araba kullanma, Bazen, birine zarar verme gibi davranışlar görülmüştür" açıklamalarında bulundu.

Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, uyurgezerliğin nedenleri şöyle sıraladı:

"1. Uyandırılma: Özellikle küçük çocuklarda gece uyandırılma, uyurgezerliğe neden olabilmektedir

2. Uykusuzluk: Uzun süreli uyku bozukluğu ya da vardiyalı çalışma şekli soruna neden olabilir.

3. Migren: Özellikle çocuklardaki uyurgezerlik nedenlerinden birisi de, migren olduğu unutulmamalıdır.

4. Psikolojik ve psikiyatrik bozukluklar: Depresyon, endişe bozuklukları gibi hastalıklar, migrene neden olabilmektedir.

5. Kişilik problemleri: Özellikle insanlarla sürekli çatışma yaşayan kişilik özellikleri olanlarda, sık görülür.

6. Psikiyatri ilaçları: Bazı psikiyatrik ilaçların tedavide kullanılması esnasında, yan etki olarak ortaya çıkabilir.

7. Yaşlılıktaki beyin hastalıkları: Yaşlılıkta ortaya çıkan uyurgezerliğin nedeni, genelde beyin hücrelerinin ölümüne neden olan hastalıklardır."

Uyurgezerlerin odasının ayağa kalktığında eşyalara çarpmayacak veya kaymayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Dr. Üney, "Ayrıca kapı ve pencereler dikkatli bir şekilde kilitlenmelidir. Böylece zarar gelmesi veya yaralanması engellenebilir. Uyurgezerliğin tedavisinde mutlaka bir psikiyatrist ve nöroloji uzmanından yardım alınmalıdır" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim