Uykusuz bırakan besinler. Bu yiyecekler meğer uykusuzluğun en çok sevdikleriymiş...

Uykusuz bırakan besinler. Bu yiyecekler meğer uykusuzluğun en çok sevdikleriymiş...

Akşam geç saatte yenilen besinlerin uyku kalitenizi düşüreceğini biliyor muydunuz?

Kaliteli bir uyku herkesin istediği ama çoğu insanın elde edemediği bir şey. Yediğimiz besinlerin özellikle de akşam saatinde tüketilenlerin uykumuza direkt etti ettiğini biliyor muydunuz?

Akşamları genelde kahve içmekten imtina edilir ya da çayı çok içmeyeyim uykum kaçar denir. Ancak uykumuza etki eden sadece çay ve kahve değil. Akşam saatlerinde yediğimiz besinlere dikkat etmezsek uykusuz kalabiliriz.Uyku problemi bir çok sağlık sorununu da peşinden getirebilir.

 Sindirimi zor olan ve uzun süre mide barsakta kalan besinlerin yatmaya yakın tüketilmesi birçok sağlık problemini de beraberinde getir. 

Listede Çikolata Bile Var!

Konu ile ilgili uyarılarda bulunan Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, "Eğer akşam yemek saatiniz sekizden sonraya kaldıysa bunda kırmızı et tüketmeniz çok doğru bir tercih olmayacaktır.

Sert yapısı ve protein içeriğinin yüksek olması nedeni ile uzun süre tok tutan kırmızı et siz uyurken barsak sisteminizde olacaktır. Bu durumda uyku düzeninizde dengesizliklere neden olabilir." dedi.

Deliksiz ve güzel bir uyku için yanlış bilinenlere de değinen Tutar, "Fazla miktarda alkol almak iyi uyku ile eşleştirilmesi genel inancı olsa da bu durum gerçek değildir.

Alkol uyumaya neden olmakla birlikte uzun ve rahat bir uyku düzeni sağlamaz. Alkol tüketilen günlerde genel olarak sığ uyku ve gece boyunca birkaç uyanma meydana gelmektedir. Alkolü sık tüketmeyen kişilerde bu geceler genelde sinir bozucu bir döngü oluşturur ve zaman içerisinde bağımlılık geliştirmesi nedeni ile sürekli alkol alımı söz konusu olabilir. Huzurlu bir uyku için alkolden kaçınılmalıdır." dedi.

Kaliteli uyku istiyorsak akşam saat 20.00'den sonra tüketilmemesi gerekenler arasında çikolata da var. Bitter çikolata içerdiği kafein ve verdiği ekstra enerji sebebiyle uyku kaçıran besinler arasında bulunuyor.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, "genel olarak yatmadan önce içerisinde sarımsak olan besinlerin tüketiminden kaçınırız. Bunun birçok sebebi olsa da asıl temel nedeni uyku düzensizliği yapması be gece kalitesiz uyku geçirmeniz olacaktır.

Sarımsağın uyku kaçırmasının temel nedeni mide ekşimesine neden olmasıdır. Özellikle hassas midelerde sarımsağın reflü gibi problemlere neden olabileceği unutulmamalıdır." uyarısında bulundu.

Ulusalpost.com - Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz...

İlgili Haberler