Uykusuzluğa Karşı Alınabilecek Önlemler. Şimdiye kadar bu teknik herkeste işe yaradı.

İnsan yaşamının ortalama üçte birisi uykuda geçmektedir. Uyku süreleri, kişiden kişiye değişebilir, bir kişi günde ortalama 4 saat uyku ile yetinebiliyorken, bir diğer kişi için uyku süresi 12 saate çıkabilir.

Uykusuzluğa Karşı Alınabilecek Önlemler. Şimdiye kadar bu teknik herkeste işe yaradı.
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2020 01:06

Uzmanlar, en iyi uyku süresinin kendimizi zinde hissederek uyandığımız uykunun süresi olduğunu söylemektedirler. Uyku hem insan bedeni hem de ruhu için yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle uyku problemleri yaşayan kişilerde bir süre sonra birçok ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Peki uyku konusunda problemler yaşıyorsak neler yapmalıyız?

 

Uyku Problemleri ve Uykusuzluk

İnsomnia olarak da bilinen uykusuzluk problemi, kişinin uykuya dalma ve uykuyu verimli sürdürebilme konularında güçlük çekmesidir. Uykusuzluğun, stresli ve yoğun iş temposu, hatalı ya da yetersiz beslenme, psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok farklı nedeni olabilir. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Uykusuzluk karşımıza, akut, kronik, psikiyatrik, huzur bacak sendromu, sirkadiyen ritim bozuklukları, nörolojik bozukluklar gibi birçok farklı şekilde çıkabilir. Bu türlerden bazıları kısa süreli, geçici problemler iken, bazıları uzun süreli ve müdahale edilmediği durumlarda kalıcı olan problemlerdir.

Kronik hale gelen uykusuzluk kişide telafisi mümkün olmayan veya çok zor olan fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle uyku konusunda bir problem yaşıyorsanız, probleminizi tanımalı ve profesyonel yardıma ihtiyacınız olup olmadığını düşünmelisiniz. Henüz kalıcı duruma gelmemiş ve çok ciddi sorunlara yol açmayan uyku problemleriniz için uzmanların ortaya koyduğu uykusuzluğu giderici bilimsel gerçekleri inceleyebilir ve bireysel olarak önlem alabilirsiniz.

 

Mesai saatlerinin uzaması, gittikçe stresli ve yorucu hale gelen iş ve şehir yaşamı gibi nedenlerle uykusuzluk günümüzün en çok karşılaşılan hastalıklarından birisi haline gelmiştir. Uykusuzluk probleminin artması, bu konuda yapılan bilimsel çalışma ve araştırmaları da tetiklemiş ve hızlandırmıştır. Bu alanda çalışan araştırmacılar, uykusuzluğu giderici bilimsel gerçekler bulmaya ve insanlara bireysel olarak önlem alabilme fırsatı sunmaktadırlar.

 

Uykuya Dalmayı Nasıl Kolaylaştırabiliriz?

Uykusuzluk problemi yaşamamak için birey olarak yaşamımızda yapacağımız ufak tefek değişiklikler, dikkat edilecek bazı ayrıntılar mevcuttur. Uzmanlar tarafından ortaya konulan bu gerçekleri dikkate alarak uykusuzluk problemi yaşama riskimizi azaltabiliriz.

 

Öncelikle uyku için kullandığımız yatak odasının fiziksel durumu ve bu odayı kullanma amaçlarımız önemlidir. Yatak odasında televizyon ve film izlenmemeli, uykuya dalmayı zorlaştıracak bu tür uyarıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır. Uzmanlar yatak odasında elektronik cihazların bulundurulmaması gerektiğinin de altını çizmektedir. Bu nedenle yatak odanızda televizyon, bilgisayar hatta cep telefonu gibi elektronik cihazları bulundurmamız önemlidir. Yatak odasının duvarları canlı renkler ile boyanmamış olmalıdır, yatak odanızın uykuya dalmayı kolaylaştıracak şekilde karanlık olması tercih edilmelidir. Oda sıcaklığı da ılık denecek sıcaklıklarda olmalıdır. Uykumuz gelmeden yatak odasına gitmemiz, uykuya dalma problemini tetikleyeceği için mutlaka uykunun gelmesi beklenmelidir.

 

Beslenme de uyku için önemli faktörlerden birisidir. Uyku öncesinde yemek yenmemeli, ancak aç karınla da uyunmamalıdır. Uyku öncesinde uyarıcı nitelikte kafein gibi ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca bu tür içecekler, insan vücudunda 14 saate yakın kaldığı için, gün içerisinde de belli limitlere kadar tüketilmelidir.

 

Düzenli olarak yapılan günlük spor aktiviteleri, uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır. Sporu bir alışkanlık haline getirerek gün içerisinde vücudumuzun gevşemesini sağlayabiliriz ve gerginliği azaltabiliriz. Gün içerisinde yaşanan problemler ya da genel sorunlar, zihinde yer tuttukça uyku öncesi kendimizle baş başa kaldığımız anlarda bizi uyutmayacaktır. Bu nedenle zihin, uyku öncesinde mutlaka rahatlatılmalı, problemler yatak odası dışarısında bırakılmalıdır. Yatmadan önce yapacağınız hafif egzersizler gevşemenizi kolaylaştıracaktır. Kendinizi gergin ve stresli hissediyorsanız, uyku öncesinde sıcak bir duş alabilirsiniz, meditasyon yapabilirsiniz, zihninizi yormayacak bir şeyler okumayı deneyebilirsiniz.

Tüm bu önlemlere karşın, uykusuzluk problemi yaşamanız halinde uzmanlardan profesyonel yardım almalı ve onların yönlendirmelerini izlemelisiniz.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler