Uymayana ceza yolda! Lokanta, Kafe ve restoranlarda zorunlu oldu

Uymayana ceza yolda! Lokanta, Kafe ve restoranlarda zorunlu oldu

Daha açılmamışken ceza yiyebilirler! Kafe ve restoranlarda zorunlu hale geliyor, Resmi Gazete'de karar resmen çıktı. Artık zorunlu olacak! İşte alınan karar! Restoranlarda artık zorunlu olacak, herkes dikkatli olsun.

Karar alındı, artık buna uymayan kafe ve restoranlara ceza kesilecek. Kafeler ve restoranlar için yeni bir düzenleme getirildi. Karara göre artık e-adisyon zorunlu olacak.

lokanta, kafe, pastane, bar, pavyon gibi tüm işletmelerde artık geçerli olacak uymayana ise büyük ceza geliyor. Masada hizmet veren ve gerçek usulden vergilendirilen her türlü işletmeye Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne eklen bir madde ile artık zorunlu e-adisyon uygulaması getiriliyor.

Başlangıç tarihi hakkında bir bilgi yok

Resmi Gazete tebliği yayınladı artık zorunlu hale geldiği anlaşıldı. Gelir Dairesi Başkanlığı, yıllık ya da aylık olarak satışların hasılatlarını dikkate alarak geçiş sürecini belirlemek için yetkiyi aldı. Söz konusu sisteme geçiş için verilen süre üç ay oldu ancak başkanlığın henüz bildirdiği bir başlangıç tarihi yok.

Sağlık ürünleri satanlar da e-faturaya dahil olacak

Söz konusu düzenleme sadece kafe gibi işletmelerde zorunlu değil. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 509. sıra numarasında bulunan  ‘e-faturaya geçiş zorunluluğu’ başlığı taşıyan b bölümünde bir değişiklik gerçekleştirildi. Buna göre ise SGK ile anlaşması olan sağlık hizmeti sunucuları ve medikal malzemeler ve ilaç etken maddeleri temin eden tüm mükellefler de artık internet aracılığı ile fatura yollamaya dahil edilmiş oldu. 

Buna göre ise, kamsam içerisinde olan mükellefler için bir tarif verildi. Bu sene yani 2021 yılının Temmuz ayının ilk gününden itibaren e-fatura uygulamasına geçilecek. 

30 bin lirayı aşıyorsa...

Bunun yanında eğer e-arşiv faturasına tabi olmayan mükellefler, 30 bin Türk Lirasından fazla olan faturaları, e-Belge portalı üzerinden düzenleyecek. E-Belge portalı haricinde de mükellefler, entegratör kuruluşların sağladıkları sistem ile beraber otuz bin lirayı aşan faturalarını düzenleyebilecekler.

Para cezası var...

Şartlara uyum sağlamamış olanlar ise ceza bekliyor. Verilen süre içerisinde geçiş sağlamadığı tespit edilen kişiler, özel olarak usulsüzlük cezası alacaklar.