Üzeri Çıtır Çıtır Lezzetli Börek Yapmanın Sırrını Öğreniniz! Börek Pişirmenin Püf Noktaları

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir börek. Peki bin bir çeşidi olan böreğin üzeri nasıl çıtır çıtır yapılır? İşte Börek yapmanın sırları..

Üzeri Çıtır Çıtır Lezzetli Börek Yapmanın Sırrını Öğreniniz! Börek Pişirmenin Püf Noktaları
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 13:03

Türkiye ve Balkanlar börekleriyle oldukça ünlüdür. Börek yaparken bazı sırları uygularsanız bu yöntemler sayesinde üzeri çıtır çıtır lezzetli börekler yapabilirsiniz. Şimdi sizlere çıtır börek yapmanın sırlarını vereceğiz. Gözlerinizi dört açın  ve bu püf noktalarını hafızanıza mutlaka kazıyın..

Yağı Abartın

Özellikle açma börek yaparken hamuru inceltmek ve çıtır çıtır olmasını sağlamak için un yerine bol miktarda yağ kullanın. Hazır yufka kullanıcısıysanız da har yufkanın arasına bol miktarda yağ sürün.

Süt Kullanın

Hamurunuzu yağlarken yoğurt yerine süt ekleyin. Böylelikle böreğiniz daha çıtır çıtır olacaktır. Yağ ve sütü karıştırarak her kata sürün.

Sirkeli Harç Yöntemini Deneyin

Bu yöntem pek bilinmese de etkisi son derece mükemmeldir. Derin bir kabın içerisine yarım su bardağı sıvı yağ, az miktarda un  ve tuz ekleyerek iyice karıştırın. Ardından eklediğiniz un kadar sirke ekleyerek boza kıvamı elde edene dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yufka harçlarına karıştırarak sürün.

Soda ve Yumurta İkilisi

Soda ve yumurta karışımından daha gevrek bir börek elde edebilirsiniz. Böreğinizi fırına vermeden önce üzerine klasik süt/yoğurt-yağ-yumurta karışımı yerine soda ve yumurta sarısından elde edeceğiniz karışımı sürün. Böylelikle daha gevrek bir börek elde edersiniz.

Diğer püf noktaları ise;

-Pişirme ısısına dikkat edin. Ne çok düşük ne de çok yükse ısıda pişmelidir. 

-Börek piştikten sonda fırın içerisinde bekletmeyin. Fırını kapatmış olsanız bile içerideki sıcaklık onu pişirmeye devam edecek ve kurutacaktır.

-Fırından çıkarttığınız böreğinizin üzerini hemen nemlendirdiğiniz bir bez ile sıkıca kapatın. Bez kuruduktan sonra alın. Böylelikle böreğinizin nemlenmesini sağlamış olacaksınız. Nemlenen börek her zaman daha yumuşak olur. 

-Böreğinizi servis için dilimledikten sonra açıkta bırakmayın. Aralıklardan giren hava böreğinizi hızla kurutacaktır. Kesip ve içerisinden parçalar aldıktan sonra tepsinizi sıkıca örtün ya da kapaklı bir saklama kabına alın. Ancak hala sıcaksa kesinlikle üzerini kapatmayın.

-Böreğinizi servis ettikten sonra tepside kalanların üzerine tamamen soğuduktan sonra iki kat peçeteyle örtün ve ağzını sıkıca kapatın.