Uzman Doktor Uyardı! Masumlar Apartmanı Gülben'in hastalığı eğer sizde de varsa....

Masumlar Apartmanı dizisi karakterleri kadar hastalıklarıyla da öne çıkıyor. TRT1 Ekranında yayınlandığı günden itibaren fırtınalar estiren TV dizisi Masumlar Apartmanı dizisiyle ilgili önemli bir uyarı var! Herkesi ilgilendiriyor üstelik..

Uzman Doktor Uyardı! Masumlar Apartmanı Gülben'in hastalığı eğer sizde de varsa....
Yayınlanma Tarihi : 17 Mart 2021 19:55

Masumlar Apartmanı dizisi bu kez dizideki olaylarla değil hastalıkla gündeme geldi. Uzman doktor tüm vatandaşları uyardı! Eğer dikkat etmezseniz bakın nelere yol açabilir! İşte Uzman doktorun tüm vatandaşları ilgilendiren önemli uyarısı! Üstelik dizideki karakter üzerinden yapılan bu uyarı oldukça ilgi çekmiş gözüküyor. 

Masumlar Apartmanı dizisi, karakterlerin rahatsızlıkları ile ön plana çıkan bir dizi. Gülben karakterinde bulunan idrar kaçırma hastalığı sizde de varsa Uzman Doktor Orhan Ünal’ın söylediklerine kulak verin...

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, istemsiz idrar kaçırma sorununun pek çok kişide rastlanabildiğine dikkat çekti. İdrar kaçırmanın, hastanın fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine sebep olduğunu belirten Ünal, bu durumun birkaç farklı sebebi olabileceğini söyledi.

5f736dbac8c3731f00ec5cea.jpg

Prof. Dr. Ünal, hastanın günlük hayatını epey olumsuz etkileyen idrar kaçırma hastalığının, kişinin depresyona girmesine sebep olabildiğini söyledi. Ünal, bu hastalığın geçirilmesinde yaş, sigara kullanımı, obezite, doğum sayısı, zorlu doğum, mesane sarkması, kronik öksürük, kabızlık, geçirilmiş pelvik cerrahi ya da yaralanma, menopoz ve üriner sistem enfeksiyonları gibi birçok farklı sebebin rol alabildiğini belirtti.

 

Öksürme, hapşırma gibi durumlarda aniden kaçan idrara “stres inkontinans” adı verildiğini söyleyen Prof. Dr. Ünal, bu durumun çözümünün cerrahi operasyon olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra, tuvalete yetişememe, idrar gelince tutamama gibi durumların da olduğunu ve bu durumların tedavisinin medikal tedavi, yani ilaçla tedavi olduğunu söyledi.  

 

İdrar kaçırma hastalığının tedavisi için en sık kullanılan yöntemin sling (askı) operasyonları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünal, TVT, TOT ve mini sling gibi farklı yöntemlerin de bulunduğunu belirtti. Genel veya spinal anestezi ile yapılan bu operasyonların çok kısa sürede yapıldığını söyleyen Ünal, hastanın günlük yaşamına hemen ertesi gün dönebildiğini ve operasyonun başarı oranının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Ayrıca bu konu hakkında başka bir uzmanın bir görüşü daha var onu da sizlerle paylaşmak isteriz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Evrim Aksoy, kadınlarda idrar kaçırma problemine dikkat çekti, "İdrar kaçırma mesane kontrolü kaybıdır" açıklamasında bulundu.. 

Öte yandan bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Aksoy Çoğu kişinin bir çeşit idrar kaçırma hastalığına yakalanabildiklerini ancak utanç yüzünden yardım almayı düşünmediklerini kaydeden Op.Dr. Evrim Aksoy, "Üriner inkontinans için tedavilerin varlığının bilinmesi önemlidir. Üriner inkontinans sorunu yaşayan kadınların altta yatan nedeni bilmesi önemlidir. Üriner inkontinans bir hastalık değil, fiziksel bir sorunun belirtisidir, alışkanlığın sonucu veya tıbbi bir durumdan kaynaklanır" ifadelerinde bulundu... 

"Üriner inkontinans için 5 farklı tip vardır" diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Evrim Aksoy, ayrıca şu açıklamalarda bulundu.. 

"Stres inkontinansı : Stres inkontinansı, gülmek, öksürmek veya egzersiz yaparken olduğu gibi stres mesaneye etki ettiğinde oluşan idrarın sızıntısıdır.

Üriner inkontinans : Üriner inkontinans, tuvalete gitmek için ani ve kontrol edilemeyen dürtüdür.

Taşma inkontinans : Taşma idrar kaçırma idrarın mesaneden sürekli sızması anlamına gelir. İdrar yaparken mesanenin tamamen boşaltılamaması nedeniyle oluşur.

Fonksiyonel inkontinans : Fonksiyonel inkontinans, yukarıdaki idrar kaçırma tiplerinden biraz farklıdır. Tuvalete gitmek için yeterli zaman tanımadığınız bir fiziksel veya zihinsel bozulma yüzünden oluşur.

Karışık idrar kaçırma : Karışık idrar kaçırma, sadece yukarıdaki tiplerin 2 veya daha fazlasının bir kombinasyonudur.

İdrar kaçırma herhangi bir şekilde günlük hayatınızı etkiliyorsa, bir doktoru görmek önemlidir. Doktorunuz, nedeni varsa, inkontinansınızın altında yatan nedeni saptayarak bu sorunu tedavi edebilecektir. Altta yatan neden tedavi edildikten sonra idrar fonksiyonu genellikle normale dönecektir. Daha düzenli idrar fonksiyonuna yardımcı olmak için diğer yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir.

İdrar kaçırmanın yükünü hafifletmek için diğer yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir. Bu kafein alımını sınırlamayı, alkolden kaçınmayı, şekerli gıdalardan kaçınmayı içerebilir. Üriner inkontinans için diğer nedenler arasında gebelik, menopoz, doğum, nörolojik bozukluklar, prostat kanseri, histerektomi ve yaş değişiklikleri sayılabilir"

Sizler için  bir çok bilgiyi derledik. Sizlerde arkadaşlarınızın faydalanması adına idrar kaçırma konusunu çekinmeden paylaşın.

Sağlıkta çekinme utanma olmaz.

Unutmayın sağlık parayla satın alınamayacak kadar değerlidir. Bu yüzden sağlık konusunda sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Masumlar apartmanı dizisinde yer alan bu konular bir bakıma insanların aslında özgüvenini kazanmasını sağlayabilir.

Dizideki hastalıklar konusunda değerli uzmanlarımızın görüşlerine yer vermeye devam edeceğiz. Yapmanız gereken çok basit herhangi bir sağlık probleminiz olduğunda çekinmeden doktora gitmek 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.