• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 11 °C

Uzman Psikolog Basılgan: Ailede Mutluluğun Pusulası İletişim

Uzman Psikolog Basılgan: Ailede Mutluluğun Pusulası İletişim
Özel Hayat Hastanesi Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, sağlam bir ilişkinin temellerinin ancak sağlıklı bir iletişim ile atılabileceğini söyledi.

Özel Hayat Hastanesi Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, sağlam bir ilişkinin temellerinin ancak sağlıklı bir iletişim ile atılabileceğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali'nde Yıldırımlı kadınlarla bir araya gelen Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, eşler arasındaki ilişkiyle ilgili önemli bilgiler verdi. Fertler arasında yaşanacak diyalog eksikliğinin, ailevî meselelerin temelini oluşturacağını belirten Basılgan, "Aile içi iletişiminin yoğunluk derecesi, insanların sosyal hayattaki ilişkilerini de doğrudan etkiliyor. Fertler arasında yaşanan diyalog eksikliği, etkili iletişimin aile dışına kaymasına sebep oluyor. Kişiler çalışma ya da sosyal hayattaki arkadaş gruplarıyla etkili iletişim kurma yollarını tercih ediyor. Dolayısı ile duygu ve düşüncelerin paylaşımı da ev dışına taşıyor. Eşler arasındaki anlayış ve davranış bütünlüğü, iletişimi güçlendirerek çocukların sosyal rollerini benimsemelerine yol açar" dedi.

Yıldırımlı kadınların büyük ilgi gösterdiği seminerde soruları da cevaplayan Basılgan, "Aileler, kendi anne ve babası ile kayınpeder ve kayınvalide arasına bir sınır koymalıdır. Çünkü herkesin fikri ve düşünceleri farklıdır. Tabii ki onlardan bilgi alınması ve fikirlerinin sorulması önemlidir. Ama yapılacak bir baskı ailenin yapısını bozabilir. Hiçbir zaman eşiniz veya siz aileler arasında denge sağlayamazsınız. Bu düşünce yanlıştır. Birlikte alacağınız kararlar ve ortak hareketleriniz bu dengeyi sağlamalıdır. Niçin evlendiğinizin cevabını vermelisiniz. Eşler arasındaki küsme ve barışma tekrarlanırsa bu da bir problem olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Seminere katılanlar arasında yapılan çekilişle 3 kişiye ücretsiz muayene imkanı hediye edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim