Uzmanı açıkladı... Vücut Ağrıları Koronavirüs Belirtileri mi?

Salgın döneminde şiddetli ağrı durumları hakkında açıklamalarda bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Ağırman, vücutta oluşan ağrıların yeni tip koronavirüs olan covid-19 belirtisi olabileceğini söyledi.

Uzmanı açıkladı... Vücut Ağrıları Koronavirüs Belirtileri mi?
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 11:55

Doç. Dr. Mehmet Ağırman, ‘’Yeni oluşan ve tüm vücutta hissedilen ağrılara ek olarak ateş, burun tıkanıklığı, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük ve nefes darlığı gibi durumlar eşlik ediyor ise yeni tip koronavirüs olan Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmış olabilirsiniz.’’ şeklinde konuştu.

Baş, sırt ve belde sık görünüyor

Ağrıların vücudun bir uyarı sistemi olduğunu belirten Doç. Dr. Mehmet Ağırman, ‘’Birçok sistemik hastalıkların başlangıç evresinde veya seyir sırasında ağrı olabilir. Toplumda en fazla görülen ağrı nedeni ise kas ve iskelet sistemi kaynaklı ağrı durumlarıdır.

Romatizmal ağrılar, eklem ve kas ağrıları, omurga kaynaklı ağrılar ilk akla gelen nedenler arasındadır. Covid-19 hastalığında da ağrıların olması, pandemi sürecinde insanları tedirgin etmektedir.

Covid-19 hastalarında sık olarak baş ağrısı, bel ve kalça ağrısı, yaygın bir şekilde kas ağrısı ve sırt ağrısı görülüyor’’ şeklinde ifade etti.

Bu ağrı durumlarının hastalığın ilk bulgusu olabileceği gibi hastalık sırasında sonradan da ortaya çıkabileceğini de dikkat çeken Mehmet Ağırman, ‘’Ateşli dönemlerde, ateşe bağlı yaygın kas ve eklem ağrıları ya da uzun süren ve şiddetli olan öksürüğe bağlı göğüs ve sırt ağrısı da olabilir’’ ifadelerini kullandı.

Gece Ağrısına Dikkat

Doç. Dr. Mehmet Ağırman, salgın öncesinde ağrıları olan birçok hastanın salgın ile birlikte şikayetlerinin de artığını ifade ederek şu sözleri söyledi: ‘’Özellikle hareketsiz yaşam, ağrının ve de tedavi durumunun ötelenmesi, pandemi süreci ile artan depresyon gibi nedenler ağrı şiddetinin artmasına neden olmaktadır. Pandemi sürecinde bazı eklem ağrıları öteleyen hastalarımızda, eklem kısıtlıkları ve kireçlenme rahatsızlığının arttığını gördük.

‘Korona-fobi’ olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde, geçmeyen ve hastanın gündelik aktivitelerini kısıtlayacak ağrı varsa, hastalarımızın bir doktora görünmesini tavsiye etmekteyiz. Gece ağrısı, istirahat ile geçmeyen ağrı, bunun yanında ateş veya kilo kaybı, bel ağrısı ile birlikte bacaklarda güçsüzlük, idrar kaçırma – tutamama gibi durumlar hastalarımız adına uyarıcı olmalı, tanı ve tedavilerini ertelememelidirler.’’ dedi.

Evde Egzersizi İhmal Etmeyin

Sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı sakin olan saatlerde dışarıda, açık alanlarda tempolu yürüyüş yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ağırman, ‘’Ev içerisinde yapılabilecek boyun, bel, kol ve bacak gibi egzersizler birçok kas ve iskelet kaynaklı ağrının oluşmasını engelleyecek. Hareketsiz yaşamın getirdiği hastalıklara da en az covid-19 hastalığı kadar dikkat etmek gerekmektedir.’’ şeklinde ifade etti.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden Alıntı yapılamaz..

ULUSALPOST

Fotoğraf : İHA

İlgili Haberler