Uzmanından tavsiye. Yaklaşık 40 faydası var; işte o karışım. Bal-Pekmez-Tahin ve de..

Halk Sağlığı Uzmanı Doçent Doktor Oğuz Özyaral, soğuk havaların da gelmesiyle vücuda kırk farklı fayda sağlayan tahin-pekmez, bal ve süt karışımını tavsiye etti.

Uzmanından tavsiye. Yaklaşık 40 faydası var; işte o karışım. Bal-Pekmez-Tahin ve de..
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2021 09:00

Doç. Dr. Özyaral; hem bedensel direnç hem hastalıklardan koruyucu hem de zihinsel faydalarının bulunduğunun altını çizerek, kış aylarında tüketilmesinde yarar olduğunu belirttiği tahin-pekmez, süt ve bal karışımını kadın, erkek ve çocuk fark etmeksizin herkese tavsiye etti.

Tahin mucizesi

Öncelikle tahinin faydalarına değinen Doç. Dr. Özyaral, bulundurduğu mineral, vitamin ve faydalı yağ asitlerinin vücuda enerji ve güç verdiğinin altını çizerek soğuk havalarda grip ve benzeri rahatsızlıklardan koruduğunun altını çizdi. Tahinin iyi bir karbonhidrat ve protein kaynağı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Oğuz Özyaral, bir bardak süte bir tatlı kaşığı tahin ve br tatlı kaşığı bal veyahut da pekmezin oluşturacağı karışımın tüm gün vücuda gereken enerjiyi vereceğini belirtti.

40 derde deva

Doç. Dr. Oğuz Özyaral, önerdiği karışımın kanserden beyaz ve zihinsel sağlığa iyi geldiğini ve kırk derde deva olduğunu belirtti. Tahinde bulunan anti kanser özellikler, içerisinde zengin protein bulunduran süt ve doğal enerji kaynağı pekmez ve balın alerjisi olmayan yaşlı, çocuk, genç kadın veya erkek herkesin tüketebileceği bir ilaç olduğunu kaydetti. Karışımın kırk faydasını ise şu şekilde sıraladı;

Cilt sağlığına birebir

Doç. Dr. Özyaral; karışımın hücre yenileyici etkisi olduğunu, bu sayede cilt sağlığına koruma sağladığını söyledi. Karışımın aynı zamanda akne oluşumunun önüne geçtiğini belirtti. Bunun yanında karışımın iltihap kurutucu etkisi yanında yaraların da hızla iyileşmesini sağladığını vurguladı. Ayrıca karışımın uçuk gelişimini engellediğini de sözlerine ekledi.

Anne çocuk ve kadın sağlığında etkili

 Küçük yaştaki çocuklarda zeka gelişiminde faydalı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özyaral, karışımın beyan ve zihin sağlığında etkili olarak tüketen kişiye dinamiklik kazandırdığını da ekledi. Dişleri güçlendiren bu karışımın küçük yaştaki çocukların yanında, anne sütünü arttırıcı bir etkisinin de olduğunun altını çizdi. Menstruasyon dönemindeki anemik durumu düzenleyici bir etkisinin olduğunu belirten Doç. Dr. Özyaral, karışımın regl ağrılarını azalttığını kaydetti.

Yaşlanma ve kansere şifa

Karışımın zihinsel faaliyete etkilerinden birinin de Alzheimer düşmanı olduğunu belirten Doç. Dr. Özyaral, hastalığın gelişimini yavaşlatarak hafızayı güçlendirdiğini, sinir hücrelerini ve beynin fonksiyonlarını desteklediğini belirtti.

Antiaging etkisiyle yaşlanma karşıtı faydaları olan karışımın, kemikleri güçlendirdiği ve kemik erimesine karşı koruma sağladığını ekleyen Doktor Özyaral, kalp krizi, yüksek tansiyon, kas spazmı, felç, karaciğer ve diş sağlığı gibi yaşlandıkça ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı koruma sağladığını belirtti. Karışımın kansere karşı da büyük bir kalkan oluşturduğunu beliren Özyaral, hücre DNA’sını serbest radikallerden koruduğunun da altını çizdi.

Obezite karşıtı

Doç. Dr. Özyaral, karışımın besleyiciliği sayesinde uzun süreli tokluk hissi yarattığını, bu sayede kilo vermeye yarımcı olduğunu kaydetti. Vücut enerjisini yüksek tutarak obezite ile savaşmada faydalı olan karışımın aynı zamanda şeker ve yağ asitlerini metabolize ettiğini belirtti.

Doktor Özyaral, önerdiği karışımın tüm bu faydalarının yanında nefes salığı ile ilgili olarak, bronşite, nefes darlığına, solunum sistemine, saç köklerine,  uykusuzluğa faydalı olduğunu ekledi. Doktor Oğuz Özyaral son olarak tahin, pekmez, bal ve süt karışımının; antidepresan özelliği de taşıdığını; uykuyu düzenleyerek stres ve yorgunlukla savaştığını kaydetti.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

ULUSALPOST.

FOTOĞRAF :  İHA

İlgili Haberler