Uzmanlar Diş Eti Sağlığı İle İlgili Uyardı! Nedeni Çok Başka Bir Şey Olabilir...

Uzmanlar Diş Eti Sağlığı İle İlgili Uyardı! Nedeni Çok Başka Bir Şey Olabilir...

Diş eti rahatsızlıklarına özellikle dikkat edin! Sebebi o olabilir. Uzmanlar korkutan uyarıyı verdi. Dişlerdeki ağrılar, diş eti kanamalarının sebebi zannettiğinizden daha ciddi olabilir. Önlem alınmazsa...

Uzmanların belirtiklerine göre diş eti rahatsızlıklarının altında yatan sebep başka hastalıklarla bağlantılı olabilir. Özellikle hayatı çok zorlaştıran diyabet ile diş eti rahatsızlıkları arasında kuvvetli bir bağlantı var.

Diş etlerinde görülen herhangi bir rahatsızlık ileride dişlerin dökülmesine kadar yol açabilir. Ciddiye alınması gereken diş eti salığının başka rahatsızlıkları da kendisinde belli edebileceği ortaya kondu. Diyabet rahatsızlığının tetiklediği enfeksiyonu dişlerdeki rahatsızlıklar daha fazlalaştırıyor ve bu da bir kısır döngü haline geliyor. Bu nedenle dişlere de diş etine de çok dikkate etmek ve bir hastalık söz konusu ise bunun önüne geçmek için de diş etlerine iyi bakmak gerekiyor. 

Florür ve karbonat

Diş etlerinde oluşan iltihap ya da kanamalar karşısında hiç vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekiyor. Özellikle diş eti iltihaplanmaları çok acı verici olmakta ve tedavisi de uzun bir süreç isteyebiliyor. Diş etlerindeki ağrıları dindirmek için karbonat veya florür kullanabilirsiniz. Florür neredeyse tüm diş macunlarının yanında bazı naneli sakızlarda da bulunmaktadır. Ancak bu ürünleri diş eti ağrısı dindirmek için kullanırken dikkatli olmak gerekiyor çünkü fazla tahriş etme ihtimali de var. Karbonatı yapısından dolayı sürterek uygulamak doğru değil çünkü diş etini çizebilir bu da enfeksiyonun daha fazla ayrı vermesine neden olabilir. Florür içerikli sakızı da etkisi fazlaysa çok fazla aynı noktada tutarak diş etinizi yakabilirsiniz.  Bu da daha fazla ağrıya neden olur.

Karanfil yağı öneriliyor ancak...

Diş ağrılarını geçirecek için ise dişlerinize alkol gibi yakıcı maddeler sürmeyin. Uzmanlar bunun için karanfil yağını önermektedir ancak karanfil yağı yutmak çok büyük bir tehlikedir. Bu nedenle dikkatli uygulamak ve çocuklara uygulamamak gerekiyor.

Sadece karanfil yağı değil, buz uygulaması da diş ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Bir buz torbası ile yanaktan kompres yaparak bölgeyi uyuşturabilirsiniz.