Uzmanlar Duyurdu Meğer İçinde bir hazine gizliymiş her gün bir kaşık bile yeterli...

Uzmanlar Duyurdu Meğer İçinde bir hazine gizliymiş her gün bir kaşık bile yeterli...

Bugüne Dek faydalı olduğunu bildiğimiz bir yiyecek ancak neye faydalı olduğunu pek bilmiyorduk. Üstelik bir kaşık yemek bile etkisiyle şaşırtıyor. İşte herkesin bilmesi gereken o faydalar..

Doğal Enerji kaynağı olarak bilinen Bal En faydalı yiyeceklerden. Genelde kahvaltılarımızda ekmeğimizin üzerine sürdüğümüz yağın  üzerine dökerek tüketiriz.

Oysa kaşık olarak tüketmek çok daha faydalı. Bir kaşık balın içinde meğer bir hazine saklıymış diyoruz adeta.

Çünkü doğal enerji kaynağı olan Bal bir çok hastalığa karşı vücudumuzu koruyor. Ancak organik doğal olan ballardan tüketmeye özen gösterin.

Aklıma hemen Kuzey Makedonya'da Çekilen Bal Ülkesi filmi geliyor organik bal deyince. Hoş o filmdeki gibi balları tüketmemiz biraz zor.

Ya pazardan alıyoruz ya marketten.

Artık markaların veya satıcının insafına kalmış balın doğallığı. Yine de siz güvendiğiniz markalardan almaya devam ederseniz balın içinde yararlanabileceğiniz harika bir hazine var.

Balın birden çok faydası var. Ama en etkili 10 faydasını sıralayacak olursak balın yarları şu şekilde oluyor

Sırasıyla bakın onlar neler?

1. Cildi Temizler
Bal, bol miktarda antioksidan içerir ve düzenli tüketimi vücudunuzu tok
sinlerden arındırır. Akne, kaşıntı, isilik, kurdeşen ve benzeri cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Doktorlar kilo vermek için tüm şeker bazlı gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ederken balı hariç tutmaktadır. Çünkü balda bulunan şeker, diğer tatlandırıcılardan bulunandan farklı bir bileşime sahiptir. Ayrıca bal, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.

3. Kolesterolü Düşürür
Bal, damar tıkanıklığını ve kan pıhtılaşmasını önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Kalp-damar sağlığınızı geliştirmek için her gün bir yemek kaşığı bal ile bir bardak ılık suyu karıştırarak içebilirsiniz.

4. Kalbi Güçlendirir
Araştırmalar balda bulunan antioksidanların atardamarların daralmasını engelleyebileceğini göstermektedir. Damar daralması, meydana geldiği noktaya bağı olarak kalp yetmezliği, hafıza sorunları ve baş ağrılarına neden olabilir. Bunu önlemek için her gün birkaç kaşık bal ile suyu karıştırarak içmeniz faydalı olacaktır.

5. Hafızayı Güçlendirir
Araştırmalar balın stresle savaşma, hücresel antioksidan savunma sistemini yeniden kurma ve sonuç olarak hafızayı iyileştirme yeteneğini göstermektedir. Ayrıca balda bulunan kalsiyum, beyin tarafından kolayca emilir ve bu da işleyişi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

6. Uyku Kalitesini Yükseltir
Faydalı şeker türlerinden olan baldaki şekerler, kandaki insülin seviyesini artırır. İnsülin seviyesinin artması, melatonin hormonunu serotonin hormonuna dönüştürür ve bu hormon uyku kalitesini önemli ölçüde yükseltir.

7. Sindirim Sistemini Geliştirir
Balın antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle uzmanlar her gün aç karnına bir yemek kaşığı bal yemeyi tavsiye eder. Bal, sindirim sisteminin işlevini iyileştirir. sindirim sorunlarını önler ve midenizdeki herhangi bakteri ve mikropları yok eder.

8. Sinirsel Gerginliği Azaltır
Balın sinirleriniz üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ve yorgun ve stresli hissettiğinizde rahatlamanıza yardımcı olabilir. Balın içerdiği glikoz, nöronlar için faydalıdır ve kan aracılığıyla kolayca emilir. Psikolojik bozuklukları önler ve anında rahatlama sağlar.

Görüldüğü gibi 1 kaşık organik bal tüketmek birden fazla sağlık sorununa iyi geliyor. Sizlerde bu sağlıklı bilgileri arkadaşlarınızla paylaşarak onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.