Uzmanlar şiddetle tavsiye ediyor damarları tertemiz yapan besin! Günde üç tane yiyince...

Uzmanlar şiddetle tavsiye ediyor damarları tertemiz yapan besin! Günde üç tane yiyince...

Damar sağlığı ile beraber kalbi de desteklemek için sağlıklı yaşam stilini benimsemek gerekiyor. Damarları korumak için ise doktorlar bu besini tavsiye ediyorlar. Hem tadı lezzetli hem de çok faydası var...

Uzmanlar damar sağlığı için her gün bir miktar ceviz veya ceviz yağı tüketilmesini tavsiye ediyor. Yapılan araştırmaların sonucunda ceviz tüketen kişilerin başta beyin olmak üzere cevizden pek çok fayda gördükleri ortaya çıktı. 

Yapılan bir araştırmanın ilginç sonuçları herkesi şaşırttı. Araştırmacıların ortaya koyduğuna göre kişiler bir avuç ceviz yedikten dört saat kadar sonrasında kan damarlarında esneklik ve kolesterol seviyelerinde iyi kan akışını destekleyecek düzeyde bir gelişme gözlemlendi. 

Kalp krizi riskini en aza indirmek için...

Hatta Pennsylvania'da bulunan Penn State University'den beslenme profesörü Dr. Penny Kris Eterton'ın belirttiğine göre haftada dört gün bir avuç ceviz ya da ceviz yağından bir miktar tüketmek kalp krizi riskini büyük bir oranda azaltıyor. Çünkü ceviz ya da ceviz yağını düzenli olarak tüketmek insan vücudunu kardiyovasküler hastalıklara karşı koruduğu ortaya çıktı.

Cevizi ne kadar yemek gerekiyor?

Araştırmacıların ortaya koyduğu diğer bir konu ise günlük olarak tüketilmesi gereken ceviz ya da ceviz yağı miktarı oldu. Her gün iki ya da üç tane ceviz tüketmek omega üç barındıran ceviz sayesinde cilde elastiklik katar ve cilde iyi gelir. Diğer yandan üç yemek kaşığı kadar ceviz yağı tüketmek de dört saat içerisinde kan damarlarınızın kondisyonunu geliştiriyor. 

Cevizin diğer faydaları nelerdir?

Cevizin diğer faydalarına bakıldığında ise fazla yağlı olduğu için belli bir düzeyde tüketerek kemiklere katkı sağlamak mümkün. Cevizden alınan kalori ise vücudun depolamadığı bir kalori olduğu için kilo olarak vermesi daha kolaydır. Diğer yandan beyne de faydalı olan ceviz, linoleik, alfa linoleik ile birlikte vitamin E ve B6 vitaminleri sayesinde sinir sistemini destekler. Stresli durumlarda antidepresan gibi çalışan ceviz, uyku problemi yaşayanlar için de etkilidir. Uykudan önce bir miktar ceviz yemek uykuya dalmayı kolaylaştırır. Çünkü cevizin içerisinde uyku döngüsünü düzenleyen triptofan maddesi bulunur. 

En Yeniler