Uzmanlar uyarıda bulundu bugüne kadar yanlış biliniyor! O yeteneği edinmek için sadece yirmi saat vakit ayırmak yeterli...

Uzmanlar uyarıda bulundu bugüne kadar yanlış biliniyor! O yeteneği edinmek için sadece yirmi saat vakit ayırmak yeterli...

Uzmanlar uzun süredir etrafta dolaşan ve büyük bir yanlış algıya sebep olan bilgiye karşı uyardı. Bilinenin aksine yirmi saat yeterli oluyor. İşte adım adım o yeteneği öğrenerek geliştirme rehberi. Uygulayınca çok şaşıracaksınız!

Uzmanlar yanlış bilinen bir iddiaya karşı uyarıda bulundu. Bir yeteneği ya da alanı öğrenmek için üzerine 10 bin saat harcanması gerektiği bilgisi aslında çok yanlış. İşletme Koçu olan Josh Kaufman, konuya açıklık getirecek bir kitap yayınladı ve insanların şevkini kıran bu yanlış bilgiyle ilgili olarak tam tersi bir teori ileri sürdü.

İşlete koçu olan ve pek çok kitabı Türkiye'de de satışa çıkarılan Josh Kaufman, genel olarak bilinen bir yanlışı gündeme getirdi. Kaufman, bir şeyi öğrenmek için 10 bin saat vakit harcanması gerektiği ile ilgili olarak medyada büyük bir yanlışın dolaştığını ortaya koydu. Konuyla ilgili olarak bilginin nereden çıktığını araştıran Kaufman, bunun aslında bir işte ustalaşmak için harcanması gereken vakit olarak ortaya çıktığını dile getirdi. 10 bin saatin zaman içerisinde "bir şeyi öğrenmek için gereken zaman dilimi" olarak evrildiğini ve toplum içerisinde bir kulaktan kulağa oyunu gibi yanlış şekilde yayıldığını açıkladı. Kimsenin bir şeyi öğrenmek için 10 bin saati olmadığını dile getiren Kaufman, konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaptı. Peki bir şeyi öğrenmek için ne kadar zaman gerekiyor? 

20 saat yeterli

Gitar çalmak, şiir yazmak, resim çizmek veya çok daha farklı bir hobi edinmek için aslında yirmi saatin yeterli olduğunu ortaya çıkaran Kaufman, ilk başlarda kişilerin çok hızlı bir kademe kaydettiğini ancak belli bir seviyeye ulaştıktan sonra durumun zorlaştığını açıklamalarına ekledi. Bu nedenle 10 bin saat aslına öğrenmenin değil, uzmanlaşmanın süresi. Peki 20 saatte bir şey nasıl öğrenilir?

Dört adım yeterli

Günde 45 dakika ayırarak aslında o hayalini kurduğunuz hobiyi öğrenmeniz pek ala mümkün. Kaufman dört ana adıma dikkat edildiğinde bir ay gibi bir sürede çok hızlı ilerleme kaydedilebileceğini açıkladı. 

İlk adımda yeteneğin kısımlarını parçalara ayırmak gerekiyor. Yani öğrenmek istediğiniz şeyi alın ve analiz ederek parçalarına ayırın. Kendinizi de tanıyarak oluşturduğunuz parçaları basamaklandırın ve çizelgeyi buna göre planlayın. Yani ilk adımdan son adıma bir planlama yapın. 

İkinci adımda ise kendi hatalarınızı düzeltecek kadar başka kaynaklara da yönelin. Konu ile ilgili kitaplar, belgeseller ya da videolar muhakkak mevcuttur. Bunları bir yığın haline getirmeden, işinize yarayacak kadarından yararlanın.

Dikkat dağıtıcılardan kurtulun!

Üçüncü adımda ise gerçekten odaklanmanın önemine değinen Kaufman, öğrenmek istediğiniz şeye ciddi anlamda dikkat verilmesi gerektiğini bildirdi. Yani etrafta televizyon ya da telefon gibi dikkat dağıtıcılar olmamalı.

Son olarak ise en az yirmi saat çalışılması gerektiğini dile getiren Kaufman, bu kurallara uyulduğu takdirde en az yirmi saat sonrasında bir hobinin ya da öğrenilmesi gereken bir dersin altından kalkılabileceğini ortaya koydu.

İlgili Haberler