• BIST 103.186
  • Altın 227,249
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

Uzmanlardan ’Düşünerek Zayıflayın’ Önerisi

Uzmanlardan ’Düşünerek Zayıflayın’ Önerisi
Özel Gaziantep Anka Hastanesi tarafından M1 Gaziantep Alışveriş Merkezinde açılan stantta vatandaşlar psikoterapi ile zayıflama yöntemi hakkında bilgilendirildi.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi tarafından M1 Gaziantep Alışveriş Merkezinde açılan stantta vatandaşlar psikoterapi ile zayıflama yöntemi hakkında bilgilendirildi.

Toplumda obeziteye dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinliğe büyük ilgi gösterildi. Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak ile Psikolog Burcu Sevinç Çetin, standı ziyaret eden vatandaşlarla tek tek ilgilendiler. Standı ziyaret edenlerin beden kitle indeksi, vücut kas, yağ ve su oranı, vücuttaki ödem, bazal metabolizma hızı ölçüldü. Diyetisyen Merve Boztoprak, kişilerin vücut kompozisyonu hakkında bilgilenmesini sağlarken; Psikolog Burcu Sevinç Çetin ise, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Diyetisyen Merve Boztoprak, son dönemde obezite tedavisinde, tıbbi beslenme tedavisinin yanında, bilişsel davranışçı terapi yaklaşımlarının da önemli bir yer tutmaya başladığını dile getirerek, "Psikoterapide kişinin uyumunu bozan düşünce ve davranış kalıplarının fark edilmesi, bunların değiştirilmesi için gerekli tekniklerin öğretilmesi amaçlanmaktadır" dedi. Boztoprak ise, "Bu terapiyle bireylerde kilo almaya yol açan veya kilo vermeyi engelleyen davranışlar tespit edilerek, kişinin açlık ve yeme isteği arasındaki ayrımı yapabilmesi ve doyduğunun farkına varması sağlanır" ifadelerini kullandı. Psikolog Burcu Sevinç Çetin ise, kişilerin farkında olarak ya da olmayarak bilinç altına kaydettikleri düşüncelerinin yaşamlarında büyük oranda etkili olduğunu belirtti. Sevinç, her alanda doğru terapi yöntemleriyle bedensel ve ruhsal olarak sağlığa kavuşmanın mümkün olduğunu dile getirdi. Psikoterapinin insanlığın umutsuzluk ve kaygıyla mücadelesinde önemli bir aşamayı temsil ettiğini söyleyen Çetin, "Kişiler kilo vermek isterken bir dizi düşünce ve davranış hatasına düşüyorlar.Bu nedenle de kilo vermeyi bırakın, diyet yapmasına rağmen birçok kişi kilo bile alıyor. Psikoterapi işte bu noktada devreye giriyor. Biz psikoterapi ile kişinin kilo almasına veya kilo verememesine neden olan düşünce ve davranış kalıplarını fark etmesini ve bunları nasıl değiştireceğine dair teknikler öğretiyoruz. Yani bir bakıma zayıf insanlar gibi düşünmesi ve davranmasını sağlıyor, kilo ve yemeye yönelik hayat tarzını değiştiriyoruz" diye konuştu.

Uzmanlardan ’Düşünerek Zayıflayın’ Önerisi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim