Uzmanlardan Kafa Karıştıran tavsiye kelle paça çorbası yerine bundan için

Uzmanlardan Kafa Karıştıran tavsiye kelle paça çorbası yerine bundan için

Kelle Paça Çorbası Yerine Önerilen Balık KAFA karıştırdı. Yayınlanan haber tepkiye yol açtı: kelle Paça çorbası yerine bakın neyi içmemizi öneriyorlar

Canan Karatay her fırsatta kelle paça çorbasının öneminden bahseder hastalıklara karşı şifa olduğunu belirterek içilmesini önerir.

Kelle paça kültürümüzde en sevdiğimiz çorbalardan enfes tadı ve lezzetiyle gerçekten de harika bir çorba. Kışın genelde tüketmeyi sevdiğimiz bu çorba başta soğuk algınlığı olmak üzere bir çok rahatsızlığa karşı iyi geldiği bilindiği için tüketilir.

Ancak Milliyet gazetesinin internet sitesinde kafa karıştıran bir haber yayınlandı. Haberde Kelle Paça çorbası yerine uzmanların morina balığı tüketin önerisinden bahsedilmiş.

Morina balığını pek çok kimse duymadığı gibi belki almak istemeyecek bir çok kişide var. Buna rağmen böyle bir içeriğin paylaşılmış olması kafa karıştırdı.

Haber İçeriğinde ayrıca kelle paça çorbasının çok fazla tüketiminin de zararlı olabileceğine dikkat çekiliyor:

Noktasına Virgülüne Dokunmadan Milliyet gazetesinde yer alan haberi sizlerle paylaşıyoruz:

Paça çorbası tüketimi karaciğerlere zarar veriyor 
Yapılan araştırmalara göre paça çorbası tüketiminin miktarı büyük bir öneme sahip. Az tüketildiğinde hiçbir ZARARI olmayan paça çorbasının aşırı bir şekilde tüketilmesi ise karaciğere ve böbreklere zarar verdiği ortaya çıktı. Eski bir gelenek olarak eklem ağrılarında içilen paça çorbasının içeriğinde yer alan kolajen, eklem ağrılarına ve kırıklara iyi gelse bile fazla tüketilmesi halinde böbreklere ve karaciğerleri olumsuz yönde etkiliyor.

Morina balığı tüketin 
Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu diğer bir gerçek ise morina balığının oldukça faydalı bir deniz ürünü olması. Morina balığından elde edilen peptitlerin iyileştirici özelliğinden bahseden uzmanlara göre günlük hayatta sık sık morina balığı tüketilmeli. Kuzey bölgesinde görülen Morina balığının derisinden elde edilen aminoasit özelliğine sahip kolajen peptitler eklem ağrılarına iyi geliyor.

Kireçlenme sorununa yeni çözüm 
Uzmanların değindiği diğer önemli bir konu da kireçlenme oldu. Kireçlenmede ana sorunun eklemlerde olduğundan bahsedilirken, ağrıyı azaltmak için kolajen peptitler ile desteklenmesi gerektiği bildirildi.

Morina balığı kireçlenmede etkili 
Kireçlenmede ana sorun olan kıkırdıklar ve eklemler için tedavi edici özelliği bulunan morina balığı içinde yer alan kolajen peptitler doğrudan kıkırdaklara etki ediyor. Morina balığı tüketimi ile kireçlenmeye bağlı eklem ağrılarından kısa sürede kurtulmanız mümkün.

Doğal olan her şey sağlıklı değil 
Doğal olan her şey sağlıklıdır inanışın gerçeği yansıtmadığını, bunun yanlış bir inanış olduğunu belirten uzmanlara göre doğal kolajenler de vücut için oldukça sakıncalı. Vücudun kendi yarattığı kolajenin faydalı olduğundan bahseden uzmanlar, dışarıdan alınan kolajenlerin çok büyük olmasından dolayı parçalanmasının ve sindirilmesinin zor olduğunu dile getirdi.

Evet Milliyet gazetesinde yer alan içerik bu şekilde. Sizler ne düşünürsünüz bilemem ama ben doya doya kelle paça çorbası içmeye devam edecek ve bu kültürden vazgeçmeyeceğim. Afiyetle içeceğim. Eminim Sizlerde benim gibi düşünüyorsunuz öyle değil mi?

Sadık Şimşek : İLETİŞİM:  https://www.instagram.com/gidilesinet/