Uzmanlardan korona virüsle mücadelede 65 yaş üstü vatandaşları kızdıracak teklif

Uzmanlardan korona virüsle mücadelede 65 yaş üstü vatandaşları kızdıracak teklif

Korona virüs salgını dünyayı tüm hızıyla etkilerken 65 yaş üstü vatandaşları üzecek bir bildiri yayınlandı! Sosyal medyada gündem olan bilgiyle ilgili detaylar şu şekilde oldu

Korona virüs salgını başladıktan sonra çok sayıda vatandaş ev karantinasında olmak zorunda kaldı. Sadece Türkiye değil dünyanın bir çok noktasında 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Salgın henüz durmadığından binlerce bilim insanı 65 yaş üstü vatandaşları kızdıracak bir teklif açıkladı! BBC TÜRKÇE TARAFINDAN geçilen haberlerin detaylarında 6 bin bilim insanı tarafından yapılan açıklamayla ilgili bilgiler şu  şekilde aktarıldı..

ABD'nin Massachusetts eyaletindeki bölgeden esinlenerek oluşturulan 'Great Barrington Deklarasyonu'nun başta 3 bin bilim insanı tarafından imzalandığı ancak dolaşıma girmesi ile birlikte, dünyanın çeşitli yerlerindeki bilim insanlarının da katılması ile 6 bin bilim insanının katkısı ile yayınlandığı aktarıldı. 

“ZAYIF VE KIRILGAN KESİM”

Korona virüse karşı uygulanan kısıtlama politikalarıyla ilgili "büyük endişe duyduklarını" ifade eden araştırmacılar, kısıtlamaların toplum üzerinde ve bireylerin fiziksel ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekiyor ve salgında zayıfların ve kırılgan kesimlerin koruma altına alınması, sağlıklı insanların ise günlük yaşamlarını sürdürmesi çağrısı yapıyor.

Leeds Üniversitesi'nden Doç. Dr. Stephen Griffin, bildiriyi "iyi niyetli" bulmakla birlikte, etik ve lojistik sorunların yanı sıra bilimsel hatalar içerdiğini ve kırılgan olarak adlandırılan kişilerin birçok kesimi kapsadığını ve "eşit muamele görmeyi" hak ettiklerini söylüyor.

“ZARARLARIN ARTIRILMASI İLE ÇÖZÜM ÜRETİYORLAR”

Harvard Üniversitesi'nde epidemiyoloji (salgın hastalıklar) profesörü William Hanage, bildirinin kitlesel kısıtlamalara karşı olduğunu, fakat kimsenin bunu önermediğini belirterek, "Salgının dolaylı zararlarına işaret ediyorlar, ama buna doğrudan zararlarının artırılması yoluyla çözüm öneriyorlar" diyor.

"UZUN KOVİD UYARISI" 

Hanage ayrıca, gençler ve sağlıklı kişiler arasında virüsün kontrolsüz bir şekilde yayılmasına göz yummanın, gençleri etkileyen ve "uzun kovid" olarak adlandırılan uzun dönemli sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Bildiriye Twitter'dan tepki gösteren Yale Üniversitesi salgın hastalıklar uzmanı Gregg Gonsalves ise, virüsü kontrol altında tutmak için kısıtlamaların ve diğer önlemlerin gerekli olduğunu, nüfusun yarısının başka hastalıkları bulunduğunu, bu yüzden sürü bağışıklığı stratejisinin "sürüdeki hasta ve engellilerin itlafı" anlamına geleceğini ve "korkunç" olduğunu belirtiyor. 

Kaynak: BBC Türkçe