Uzmanlardan Şaşırtan çıkış Salatalık ve Domates Kesinlikle birlikte yenilmemeli çünkü...

Uzmanlardan Şaşırtan çıkış Salatalık ve Domates Kesinlikle birlikte yenilmemeli çünkü...

Hangi yiyecek birlikte tüketilmez? Domates ve Salatalıkla ilgili dikkat çeken uyarı ne? Herkes şaşırdı!

Genelde ben her sabah kahvaltında mutlaka domates ve salatalık tüketirim. Her ikisini bugüne dek uzun yıllar birlikte tükettim.

Ancak son zamanlarda bir çok haber sitesinde gözüme çarpan bir haber kafamı karıştırdı. Özellikle haberi yayınlayan büyük sitelerden birisi ise Milliyet gazetesinin internet sitesiydi. Haberde bazı yiyeceklerin birlikte tüketilmesinin zararlarından söz edilmiş

En dikkat çekeni ise Domates ve Salatalık.

İyi de bu iki yiyecek her daim birlikte tüketiliyor. Sadece evde değil restorana gittiğimizde bile salatalar içerisinde her ikisi de var.

Domatessiz salata olmayacağı gibi salatalıksız salata olur mu? Domates ve Salatalık birbiriyle son derece uyumlu.

Örneğin Makedonya'nın kendisine özel bir salatası var ve bu salata mutlaka domates - salatalık ve peynirden oluşuyor.

Şimdi sen gel ikisi birlikte tüketilmez de sopayla kovalarlar :) Neyse Sözü fazla uzatmadan Sizlerle Milliyet gazetesindeki o içeriği paylaşmak istiyorum bakın hangi detaylar var:

İşte Milliyet gazetesinde yer alan o İçerikte yer alan uyarılar

 İşte diyet uzmanlarına göre birlikte tüketmekten kaçınacağınız 6 yiyecek kombinasyonu...

Domates-salatalık 

Bu, hepimizin sevdiği bir ikili ancak araştırmalar bu 2 sebzeyi birleştirmenin vücudunuzun biyokimyasını bozabileceğini gösteriyor. Domates ve salatalık birlikte yenildiğinde bu vücutta şişkinliğe neden olur ve her iki sebzede bulunan vitaminler de sindirilemez. Bu nedenle domates ve salatalığı ayrı ayrı yiyin.

-Kahve-peynirli sandviç 

Peynirli sandviç ve kahve ile güne merhaba diyenlerdenseniz peynirin tüm faydalarına veda edebilirsiniz. Ekmekteki basit karbonhidratlar, kalsiyumun düzgün bir şekilde sindirilmesini, sinir ve kalp-damar sisteminize katkı sunmasını önler. Bunun yanına bir de kahve eklenirse ortaya daha da sağlıksız bir tablo çıkar. Peynirli sandviçleri seviyorsanız en azından kahveyi çay ile değiştirmeyi deneyin.

-Patates-et 
Güzel bir et ve patates kızartmasına karşı kim direnebilir? Ne yazık ki bu çok ağır bir yiyecek tercihidir. Patatesin içerisindeki nişasta etteki protein ile birleşince vücuttaki alkali dengesi bozulur ve bu durum mide ekşimesi, geğirme, gaz gibi sorunlara yol açar. Et yemeklerinin yanına brokoli, karnabahar, yeşil fasulye veya kabak gibi sebzeler iyi gidebilir.

-Makarna-kıyma 
Aynı mantık makarnalı kıyma için de geçerlidir. Tükürük bezleri, nişasta karbonhidratlarını basit şekere dönüştüren ptyalin ve amilaz üretir. Basit şekerler, proteinler ile bir araya geldiğinde diyabet ve kalp-damar hastalıklarına yol açabilecek tehlikeli bir kimyasal tepkime oluştururlar. O nedenle makarnayı ayrı bir yemek olarak yemeyi tercih edin ve makarnanızı sebzeli soslar ile harmanlayın.

Muz-süt 
Besleyici olduğu ve hızlı bir şekilde hazırlandığı için bu ikili çok tercih ediliyor. Ancak süt ve muz birlikteliğinin de vücudumuza zararı var. Bu ikili bir arada tüketildiği zaman vücuttan kolay atılamazlar ve sindirim sistemini yavaşlatırlar. Süte gelince ayrıca içmek daha faydalı. Bu nedenle muzları büyük öğünler arasında atıştırmalık olarak kullanın.

Süt ürünleri-ananas 
Ekşi meyveler özellikle sabahları sindiriminizi yavaşlatır. Ayrıca ananas, süt ürünleri ile birleştirildiğinde zehirlenmeye neden olabilecek bromelain adlı bir enzim içerir. Ananas yerine kuru kayısı veya erik tercih edebilirsiniz.

Sizin bu konuyla ilgili görüşünüz nedir? Yorumlayabilirsiniz