• BIST 93.616
  • Altın 210,035
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Uzmanlardan Tuz Uyarısı

Uzmanlardan Tuz Uyarısı
Kilis İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Turgay Happani, 2011 yılından itibaren Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı uygulandığını...

Kilis İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Turgay Happani, 2011 yılından itibaren Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı uygulandığını hatırlatarak, tuz kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

Dr. Happani, her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilen Dünya Tuza Dikkat Haftasının bu yıl 20-26 Mart 2017 tarihleri arasında kutlanacağını ifade etti. 2011 yılından itibaren Türkiye Aşırı Tuz tüketiminin azaltılması Programı uygulandığını hatırlatan Happani, "Bu yıl tema olarak farkında olmadan gıdalarla aldığımız gizli tuza dikkat etmemiz gerektiği belirtilmekte ve daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmemiz önerilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram(bir tepeleme çay kaşığı veya bir silme tatlı kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. 2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin yaptığı ve ülke genelini yansıtan Türk toplumunda tuz tüketimi çalışmasına göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir. Bakanlığımızca aşırı tüketildiğinde sağlığımızı olumsuz etkileyebilen tuzun daha az tüketilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılından beri "Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı" uygulanmaktadır. 2012" de tekrarlanan Türk toplumunda tuz tüketimi çalışmasına göre tuz tüketimimizin biraz azalmakla beraber halen sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır (15 g/gün). Yani önerilenin 3 katı kadar tuz tüketmekteyiz. Bunun üçte birini yemek yaparken ve sonradan eklenen tuz, üçte birini ekmekteki tuzdan almaktayız" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim