Uzmanlardan uyarı var! Klozeti temizlemek için bu teknikleri uygulamanız gerekiyor...

Ev temizliği yaparken temizlik konusunda en dikkat edilmesi gereken yerler tuvalettir. Peki sağlıklı bir tuvalet temizliği için tuvalet ve klozet nasıl temizlenmeli?

Uzmanlardan uyarı var! Klozeti temizlemek için bu teknikleri uygulamanız gerekiyor...
Yayınlanma Tarihi : 25 Mart 2021 02:59

Ev temizliğinde ben iki yere önem gösteririm. Bir tuvalet diğeri ise Mutfak.. Üçüncü sıraya da salon gelir. Açıkçası evime bir misafir gelecek olsa mutlaka tuvaleti kullanacaktır.

Genelde benim huyum değildir ev dışında bir yerde tuvalete girmek. Ama olsun yine de evin bu köşelerini temiz tutmakta fayda vardır.

Uzun zamandır temizlik konusunda ne var ne yok araştırıyorum. Nedeni ise evde hastamız var :( Kemik iliği kanseri..

Acil Şifa dualarınızı bekliyorum..

Temizlik konusuna bu yüzden özen gösteriyoruz. Ve şimdi sizlerle öğrendiğim o sırları paylaşacağım.. Uzmanından derlenmiştir

Gün içerisinde sürekli kullanılan klozetin temiz olması hijyen açısından önemli elbette. Kirli bir klozette gözün görmediği milyonlarca mikrop ve bakteri üreyebilir ki bu da sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Klozet temizliği yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için derledik:

 • Temizliğe başlamadan önce tuvaletin camlarını açın. Aksi takdirde temizlik sırasında kullanacağınız ürünler sizi rahatsız edebilir.
 • Klozet temizliği yaparken eldiven takmak, ellerin kimyasallardan etkilenmemesi ve mikroplarla temas etmemesi için önemlidir. Alerjik bir bünyeniz varsa maske de takabilirsiniz.
 • Kullanacağınız temizlik ürünlerini; tuvalet fırçasını, süngeri ve bezleri önceden hazırlayın.
 • Banyo paspası, tuvalet kağıdı gibi temizlik sırasında su sıçrayabilecek şeyleri klozetin etrafından uzaklaştırın.
 • Klozetin her yerine çamaşır suyu dökün. Özellikle iç kısmında bütün yüzeylerin çamaşır suyuyla temas ettiğinden emin olun.
 • Daha sonra klozetin kapağını kapatarak 5-10 dakika bekleyin.
  Üzerine çamaşır suyu döktüğünüz bir süngerle klozet kapağının altını ve üstünü detaylı bir şekilde silin. Eğer kapağı kolaylıkla sökebiliyorsanız çıkarıp bir kovanın içerisinde yıkamanız daha iyi olacaktır.
 • Kapağı sildikten sonra klozetin üstünü ve iç yüzeylerini temizleyin. Klozetin en üstünü, su kanallarının olduğu iç kısmı ve musluk alanını süngerle temizleyebilirsiniz. Kalan yüzeyleri tuvalet fırçasıyla ovabilirsiniz.
 • Klozetin dış yüzeyi için de üzerine çamaşır suyu döktüğünüz bir sünger veya deterjanlı bir bez kullanabilirsiniz.
 • Klozetin iç ve dış yüzeyindeki bütün lekeler temizlendiyse durulama aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada önce sifonu çekerek iç yüzeyi durulayın. Ardından nemli bir bez ile suyun ulaşamadığı yerleri silin. Eğer klozet banyo giderine yakınsa ve su birikme gibi bir sorun olmuyorsa, bir tas yardımıyla klozet kapağını ve dış yüzeyi yıkayabilirsiniz.

Tek temizlik malzemesi kullanın!

 • Klozet temizliği sırasında tek bir ürün kullanın. Farklı kimyasallar tepkimeye girerek zararlı gazlar üretebilir.
 • Klozet yüzeyindeki sarı lekeleri temizlemek için diş macunu ve fırçası kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine diş macunu sürün. Biraz bekledikten sonra eski bir diş fırçasıyla lekeli kısmı ovun.
 • Klozeti temizledikten sonra tuvalet fırçasını da temizlemelisiniz. Bunun için bir kovaya su ve çamaşır suyu koyun. Tuvalet fırçasını bu karışım içerisinde bir saat bekletin.
 • Günlük temizlikte sürekli olarak kimyasal kullanmak istemiyorsanız sirke ve karbonatı karıştırarak klozetin iç yüzeyine dökün. Daha sonra fırça yardımıyla güzelce ovun. 10 dakika bekledikten sonra sifonu çekin. Etkisini göreceksiniz.

Sağlığınızı koruyacak temiz bir klozetiniz var artık..

İlgili Haberler