Vaka sayısı zıpladı, büyük önlemler alındı. Merkel acil toplantı düzenledi

Vaka sayısı zıpladı, büyük önlemler alındı. Merkel acil toplantı düzenledi

Almanya'da 24 saatte 20 bini aşkın vaka görülmesiyle acil toplantı düzenlendi. Angela Merkel 16 eyalet başbakanı ile toplantı gerçekleştirdi. Çok sıkı tedbirler alındı...

Almanya'da artış gösteren vaka sayıları nedeniyle yeni önlemler alındı. Angela Merkel'in  16 eyalet başbakanı ile video konferans toplantısında alınan kararlara göre 16 Aralık ve 10 Ocak arasında kapanma kararını açıkladı. 

Kısmi karantina bir işe yaramıyor

Merkel, kısmi karantina önleminin uygulanmasına rağmen vaka sayılarında artış göründüğü için hastanelerin ağır yükünü hafifletmek adına önlem alınacağını açıkladı. Merkel açıklamasında alınan kapanma kararının Noel tatilini de etkilemesine rağmen harekete geçmenin zorunlu olduğunu bildirdi.  

Aile ziyaretleri ile ilgili olarak aile bireyleri hariç ailelere yakın en fazla dört kişinin daha eve gelebileceği şeklinde bir uygulamaya gidileceğini açıklayan Merkel, bu uygulamanın yılbaşı kutlamalarında da geçerli olacağını vurguladı.

İşletmeler kapanmaya gidiyor

Merkel açıklamalarında perakende satış yapan tüm işletmelerin kapanacağını bildirirken, acil gündelik ihtiyaç sağlayan işletmelerin ise kapanmayacağını açıkladı. Almanya'da 24-26 aralıkta kutlanacak olan Noel haricinde sosyal temas büyük ölçüde engellenecek. Okul ve anaokullarının da bu süreçte kapalı kalacağını duyuran Merkel, kamuya açık alanlarda alkol tüketiminin de yasaklanacağını açıkladı. Havai fişek satışının yasaklanacağı ülkede huzurevlerine de korona virüs testi zorunlu hale getirilecek. 

Günlük vaka sayısı 20 bini buldu

Son bir günde Almanya'nın vaka sayısı 20 bin 200'ü buldu. Toplam vaka sayısının 1 milyon 320 bin 716'ye yükseldiği gözlenen Almanya'da 24 saatte 321 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Almanya'da aktif koronavirüs hastası 331 bin 20 kişi bulunuyor.