• BIST 90.118
  • Altın 214,785
  • Dolar 5,3904
  • Euro 6,1016
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Vakıf Eserlerini İnceledi

Vakıf Eserlerini İnceledi
Vali Ahmet H. Nayir, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait eserlerde incelemelerde bulundu.

Vali Ahmet H. Nayir, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait eserlerde incelemelerde bulundu.

Vali Nayir ziyaretlerine Kütahya'nın tarihi camilerinden biri olan Ali Paşa Cami'nden başladı. 219 yıllık tarihi camide devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi, çalışma süreci hakkında bilgiler aldı.

Vali Ahmet H.Nayir daha sonra sırasıyla, Müftüzade İbrahim Ethem Bey tarafından 1855 yılında yaptırılan Mollabey Cami ve Külliyesi'ni, Mes'ud Paşa tarafından 1860 yılında yaptırılan Mesudiye Camii'ni ve yanında yer alan Şeyh Salih Efendi Türbesi'ni, 15. yüzyıldan kalma Şeyh Muslihiddin Mescidi'ni, II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında İmadüddin Hezar Dinari'nin 1236'da yaptırdığı Balıklı Cami'ni, Osmanlı emirlerinden Bicaroğlu Arslan Bey tarafından yaptırılan 15. yüzyıl eserlerinden Meydan Cami'ni, 1651 yılında Rabia Hatun tarafından yaptırılan Cemaleddin Mescidi'ni, 1771 yılında yaptırılan Cedit Mescidi'ni ziyaret etti yapımı tamamlanan ve devam eden çalışmaları yerinde gördü, bilgiler aldı.

Vali Ahmet H.Nayir'e Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın eşlik etti.

Kütahya'nın tarihi belleğinin canlı tutulması için yapılan çalışmaların hızla ve büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü belirten Vali Ahmet H. Nayir, "Tarihi ve kültürüyle zengin bir geçmişe sahip olan Kütahya'mızın tarihine tanıklık yapan, geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi gören vakıf eserlerine sahip çıkmak bizim en önemli görevlerimizden biri. Tarihi canlı tutmak, eserleri ilk günkü güzelliği ve orijinalliğiyle geleceğe ulaştırma gayesi taşıyan restorasyon çalışmaları da bu doğrultuda sonra derece önemli. Bugün 219 yıllık Ali Paşa Cami'den, Evliya Çelebi'nin "Bey Cami" olarak adlandırdığı Meydan Cami'ne, Türkiye'de ilk Kur'an kursu izninin verildiği, Kütahya'da yapılan 19. yüzyıl yapılarının son külliye örneği olan Molla Bey Cami'ne kadar birçok tarihi taşınmaz kültür varlığını yerinde gördük, çalışmaların son durumu hakkında bilgiler aldık. Tüm çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü, tarihi zenginliğimizi ihya etmek için büyük bir özveriyle çalıştığımızı bilmenizi isterim" diye konuştu. (EFE)

Vakıf Eserlerini İnceledi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim