• BIST 103.408
  • Altın 230,664
  • Dolar 5,4618
  • Euro 6,2169
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 12 °C

Vali Ahmet H. Nayir: 900 Yıllık Kütüphane Geleneğimiz Var

Vali Ahmet H. Nayir: 900 Yıllık Kütüphane Geleneğimiz Var
Vali Ahmet H. Nayir, 53. Kütüphaneler Haftası kapsamında Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez ile kütüphane çalışanlarından oluşan...

Vali Ahmet H. Nayir, 53. Kütüphaneler Haftası kapsamında Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez ile kütüphane çalışanlarından oluşan heyeti kabul etti.

Türkiye'de 900 yıllık kütüphane geleneği olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Bilgi çağında ülkelerin gelişmişlik seviyeleri kültürleriyle, bilgileriyle ölçülüyor. Bilginin de en önemli kaynağı kütüphanelerimiz, kitaplarımız. Dolayısıyla bir ülkenin ne kadar gelişmiş olduğunu kütüphaneler, kapasiteleri ve kullanım oranlarıyla ölçmek mümkün. Dünyanın gelişmiş ülkeleri hep bununla övünüyor. Milattan önce 3000'li yıllarda icat edilen yazının örneklerini oluşturan tabletler arşivleniyor ve o zamandan günümüze dek muhafaza ediliyor. Dünyanın bilinen ilk kütüphanesi Asurlular tarafından milattan önce 700. yıl da kuruluyor ve bugünkü manaya yakın kütüphaneler ortaya çıkmaya başlıyor. Her medeniyet mutlaka kütüphanesini de kendi bilgi hazinesinin zenginliğini veya dünya bilgi hazinesinden derlediklerini muhafaza etmek için kütüphaneler oluşturuyor. Ülkemizin de 900 yıllık bir kütüphane geleneği var. Anadolu coğrafyasında da bir sürü yerde dünya çapında meşhur kütüphaneler oluşagelmiş. Osmanlı Devleti döneminde ilk kütüphane Osman Bey zamanında İznik'te, ikincisi ise Edirne'de Lala Şahin Paşa tarafından oluşturulmuş. Türkiye'de devlet eliyle kurulan ve oluşum şartları bütün ayrıntılarıyla bilinen ilk kütüphane Beyazıt Devlet Kütüphanesi meşhurdur. Hamdolsun bugün her üniversitemiz kütüphane olarak iyi imkanlara kavuştu. Kütüphanecilik anlayışımıza da yeni bir açı getirdi" dedi. (EFE)

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim