• BIST 86.796
  • Altın 249,023
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 23 °C

Vali Çakacak: "Çanakkale Zaferi İnsanlık Tarihinin De En Önemli Dönüm Noktalarından Biridir"

Vali Çakacak: "Çanakkale Zaferi İnsanlık Tarihinin De En Önemli Dönüm Noktalarından Biridir"
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Çanakkale'de kazanılan zaferle Türk milletinin tüm dünyaya "Çanakkale geçilmez" olduğunu gösterdiğini ifade ederek, "İnsanlık...

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Çanakkale'de kazanılan zaferle Türk milletinin tüm dünyaya "Çanakkale geçilmez" olduğunu gösterdiğini ifade ederek, "İnsanlık tarihinin de en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi'nde milletimizin sergilediği bu ruh, 1. Dünya Savaşı sonucunda işgale uğrayan vatanımızın Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığının sağlanmasına ve milletimizin hür yaşama kararlılığının ebedi anıtının dikilmesine de vesile olmuştur" dedi.

Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Vali Çakacak, Türk milletinin bağımsız ve özgür yaşama idealinde, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmaktan, vatanına ve mukaddesatına olan bağlılığından hiçbir zaman ödün vermeden tarih boyunca kurduğu büyük devletlerle haklı bir saygınlık kazandığını belirtti. Türk milletinin bağımsızlığı ve vatanı söz konusu olduğunda birbirine kenetlenerek, tüm fertleri il tek yürek olarak, içinde bulunduğu şartların güçlüğüne bakmaksızın canı pahasına tarihin akışını da değiştiren birçok zafere imza attığı vurgulayan Çakacak, "İşte Milletimizin Çanakkale'de kardeşlik bağları içerisinde sergilemiş olduğu bu mücadele ruhu ile elde edilen büyük zafer milletimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının tüm dünyaya bir kez daha kanıtlandığı, tarihimize altın harflerle yazılan destanlar arasında yerini almasını sağlamıştır. Genci yaşlısı, doğulusu batılısı, kuzeylisi güneylisi, ülkenin her köşesinden gelerek milli ve manevi değerleri için hayatını ortaya koyan kahramanlarımızın kazandığı bu eşsiz zafer sayesinde, tüm dünya Çanakkale'nin geçilmez olduğunu öğrenmiş ve milletimizin yeniden dirilişine şahitlik etmiştir. İnsanlık tarihinin de en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi'nde milletimizin sergilediği bu ruh Birinci Dünya Savaşı sonucunda işgale uğrayan vatanımızın Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığının sağlanmasına ve milletimizin hür yaşama kararlılığının ebedi anıtının dikilmesine de vesile olmuştur" ifadelerini kullandı.

"Bağımsızlığımızı vatanı ve milleti için en kıymetli varlığı olan canını feda eden kahramanlarımız sayesinde elde ettiğimiz bilinciyle, millet olarak aziz şehitlerimizi gönlümüzde yaşatarak ölümsüz kılmaya devam etmekteyiz" diyen Çakacak, şunları kaydetti:

"Şehitlerimize olan borcumuzu ödemenin tek yolunun, onların canı pahasına koruyarak bizlere emanet ettiği vatanımızı birlik ve beraberlik içerisinde sonsuza kadar yaşatmaktan, sergiledikleri kardeşliği bu topraklarda daim kılmaktan geçtiğine olan inancımızla devletimize ve milletimize yönelen her türlü saldırıya kararlılıkla karşı koymaya devam edeceğiz. Nitekim bu azim ve kararlılıkta olduğumuzu, devletimizin bekasını ve milletimizin kardeşliğini hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı ecdadımızın Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda sergilediği ruhu bir kez daha yaşatarak bu şanlı ecdadın torunlarının onların yolunda yürüdüğünü tüm dünyaya gösterdik. Milletimizin hiçbir engel tanımamaktaki azminin, birlik, beraberlik ve kardeşlikten ödün vermeme konusundaki kararlılığının göstergesi olan Çanakkale ruhu isimli-isimsiz tüm kahramanlarımızın bizlere emaneti olan vatanımıza ebediyete kadar aynı inanç ve sadakatle sahip çıkmamızda, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne yükseltme gayretimizde bizlere güç ve ilham vermeye devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden ve milletimizin gönlünde sonsuza dek yaşayacak aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim