• BIST 101.971
  • Altın 229,383
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Vali, Zehirlenen Polislerle İlgili Konuştu

Vali, Zehirlenen Polislerle İlgili Konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afyonkarahisar'da gerçekleştirdiği açılış töreninde çok sayıda polisin zehirlenmesiyle ilgili konuşan Vali Aziz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afyonkarahisar'da gerçekleştirdiği açılış töreninde çok sayıda polisin zehirlenmesiyle ilgili konuşan Vali Aziz Yıldırım, kasıt olduğunu düşünmediğini söyleyerek, "En sıkı şekilde bu işin üzerine gidiyoruz. Hiçbir şekilde bırakmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün Afyonkarahisar'da 227 tesisin hizmete sunulduğu bir törede, bazı illerden gelenlerle birlikte sayıları binleri bulan polis memuru görev yapmıştı. Görevli polislere özel bir firma tarafından hazırlandığı belirtilen kumanyalar öğle yemeği olarak dağıtılmıştı. Dağıtılan yemekleri yiyen çok sayıda polis karın ağrısı, baş dönmesi ve kusma şikayeti ile çeşitli hastanelere kaldırılmışlardı. Polislerin gıda zehirlenmesi geçirmesinin ardından bugün bir basın açıklama yapan Vali Yıldırım, olayın üzerine gittiklerini ve olayın hukuka taşındığını aktardı. Kumanyadaki yiyeceklerden numune alındığını ifade eden Vali Yıldırım, "Talihsiz bir olay yaşadık. 3 bini aşkın arkadaşımız burada görev yaptı. Bunların içerisinden 67 arkadaşımız böyle bir şikayet ile zehirlenme şüphesi şikayeti ile hastanelerimize kaldırıldı. Bunlardan sadece 15 tanesi birkaç saatliğine müşahede altına alındı. Çok ciddi bir vaka değil. Ama biz en sıkı bir şekilde bu olayı takip ettik. Sorumlularını hemen Cumhuriyet Savcılığımıza verdik ve adliyemizde gereken işlemleri yapıyor. Şu an itibariyle de hiçbir arkadaşlarımız hastanelerde veya tedavi altında değil ve bu bizim için çok sevindirici bir durum. Dışarıdan Bursa'dan, Çanakkale'den, Ankara'dan gelen arkadaşlarımız vardı, buradaki polis arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek adına onların içerisinden birkaç kişiye dediğim gibi 67 kişi kadar arkadaşımız böyle bir şikayette bulundu. Bizde de bütün numuneleri vardı yediklerinin, kumanyadan olduğunu düşünüyoruz. Ama kumanyanın hangi yiyeceğinden olduğunu bilmiyoruz bunlar tabi ki laboratuvardaki tetkikler sonucunda ortaya çıkacak. Ama şu an da sevindirici olan hiç bir arkadaşımızın müşahede altında olmasını gerektirecek bir durumun olmamasıdır. Hepsi sıhhatli bir şekilde illerine dönmüştür her hangi bir sıkıntımız yoktur" diye konuştu.

"SAVCILIKTA HEMEN İFADELERİ ALINDI, İŞLEME KONULDU"

Olayla ilgili bir gazetecinin "kasıt var mı?" sorusuna da yanıt veren Vali Yıldırım, açıklamasında şunları söyledi:

"Kesinlikle bir kasıt olduğunu düşünüyoruz, dediğim gibi 3 binin üzerinde kumanya alınmış 67 kişide çıkmış. Yani bunların hepsi aynı kazanda yapıldı. Kasıt olduğunu düşünmüyorum ama ihmal var mı? Onu da kontrol ediyoruz. En sıkı şekilde bu işin üzerine gidiyoruz. Hiçbir şekilde bırakmayacağız çünkü bu bizim için bir mahcubiyet. Arkadaşlarımız başka illerden geliyor burada görev yapıyorlar Sayın Cumhurbaşkanımızın koruması ile tören alanının koruması ve düzeni ile alakalı görev yapmaya çalışıyorlar ve burada yedikleri bir kumanyadan, yiyecekten kendileri rahatsızlanıyorlar. Yani bunun üzerine gitmemiz lazım. Zaten dün kısa zaman da sayın Emniyet Müdürümüzde bu işin üzerine gittiği savcılığımıza hemen duyuruldu ve savcılıkta zaten hemen ifadeleri aldılar, işleme konuldu yani. Tek bir firma ama firmanın ismini söyleyemeyiz. Afyon'un bilinen eski firmalarından birisi ve o yüzden kasıt olduğunu düşünmüyoruz diyoruz var mıdır? O da soruşturma da ortaya çıkar."

Vali Yıldırım'a basın toplantısında Vali Yardımcısı Adem Uslu, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Orhan Sırma, İkmal ve Garnizon Komutanlığından üst rütbeli bir subay da eşlik etti.

(Hayati Kanat - Gökten Ceylan/İHA)

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim