VAR MI SAĞLIK GİBİSİ

Biliyor musunuz, sağlığın kıymetini ne zaman anladım? Geçen gün hastalanıp, ateş içinde kıvrandığım zaman anladım. O an hiçbir şeyi düşünemiyorsunuz. Sadece ve sadece kendi sağlınız aklınıza geliyor.

 

 Sağlık olmayınca hiçbir şeyin tadı, hiçbir şeyin kıymeti olmuyor. Varsa yoksa sağlığımız. Eski sağlık dolu günlerimizi ararız. İnsan, sağlığının ne kadar önemli olduğunu ne yazık ki hastalandığı zaman daha iyi anlıyor. Sağlığımızda o hastalanan insanları, hastalandığımız zaman ki duygularımız kadar anlayamıyoruz. Neden bilemiyorum?

 

Ateş düştüğü yeri yakar derler, belki de bundandır. Sağlık olmayınca ne para, ne mülk, ne şan, ne şöhret düşünemezsin. Her şeyden daha önemli olanın, insanın kendi sağlığı olduğunun farkına varmasıdır. Bunu yaşamayanlar bilemezler. Sağlık olmayınca hiçbir şeyin tadı olmuyor o zaman. Ne kimseyle ağız tadıyla konuşabiliyorsun, ne hoş sohbet edebiliyorsun. Ne de cebindeki paranın değerini düşünebiliyorsun.

 

Diğer insanlar ilgini fazla çekmiyor. Sadece bir an önce sağlığıma kavuşayım diye can derdine düşüyorsun.

 

Pazardan aldığımız meyveleri yıkamadan yediğimiz de karnımızda ağrılar başladığı zaman “Aman bana ne oldu” demeye başlarız. Maalesef öyle zamanlarda sağlığımızın kıymetini daha iyi anlıyoruz. Bir daha ihmalkârlık mı? Asla böyle bir ihmalkârlık yapmayacağım, dersin. Peki, sadece bizim ihmalkârlığımızla mı sağlığımız kayboluyor? Sorumsuz ve bilinçsiz üreticilerin veya satıcıların; insan sağlığına verdiği zararlar yok mu?

 

Onların para hırsı yüzünden birçok insan, her türlü hastalığa yakalanma riski taşıyor. Aldığımız simitten tutun da marketten aldığımız zeytine kadar bazen öyle hilelerle karşılaşıyoruz ki aldanmamak için cambaz olmamız gerekiyor. Üç kuruş fazla kazanmak için gözünü para hırsı bürümüş insanlar, acaba aynı şeyleri kendi çocuklarına da yediriyorlar mı?

 

 Yediriyorlarsa asıl o zaman korkmak lazım. Artık vicdanları körelmiş demektir. Ne söylense kar etmez onlara. Bazen ettiğini de, yaptığını da bulanlar çıkabilir. O insanların yüzünü görür gibi oluyorum.

 

Yardım için yalvaran sözlerle kendisini bağışlatmaya çalışırlar. Çoğu zaman o kazandığı para sağlığını kurtarmasına yetmeyecektir. Her şeyin başının sağlık olduğunu geçte olsa anlarlar.

 

 Sağlımızı kaybedince sağlığımızın kıymetini daha iyi anlıyoruz. Belki de iyi olduğumuz zaman yine birçok şeyi unutacağız. Ve sorumsuz üreticilerin ürettiklerini yine yemeye devam edeceğiz. Ne yapalım? Kendimizi mahkûm ediyoruz. Onlara güvenip alıyoruz her şeyi. Ne yapalım hayat böyle deyip geçiyoruz. Peki, gerçekten hayat bu kadar ucuz mu? Yoksa biz mi ucuz hale getiriyoruz? Maalesef biz ucuz hale getiriyoruz. Şöyle bir geriye yaslanıp düşünürsek; birçok yanlışı bilerek ya da bilmeden yapıyoruz. Sonra da cezasını çekiyoruz.

Gününüz şen, içiniz sağlık dolu olsun. Yüzünüzden gülücük, yüreğinizden sevgi eksilmesin. Sağlıcakla kalın.  

                                                                           Cengiz ÇETİK

 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar