• BIST 94.006
 • Altın 194,293
 • Dolar 4,7446
 • Euro 5,4880
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 29 °C

Varisi Önlemek İçin Bu Egzersizleri Uygulayın

Varisi Önlemek İçin Bu Egzersizleri Uygulayın
Fazla kilolu, uzun süre ayakta kalan ya da oturarak çalışan bireylerin yaşadığı önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alan varisin kadınlarda, erkeklere oranla 4 kat fazla görüldüğü, genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan...

Fazla kilolu, uzun süre ayakta kalan ya da oturarak çalışan bireylerin yaşadığı önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alan varisin kadınlarda, erkeklere oranla 4 kat fazla görüldüğü, genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında oluştuğu belirtiliyor.

Gece uyurken bacaklarda kramplara, kaşıntılara ve şişliklere neden olan varis problemine karşı kişisel önlemler alınması ve vakit kaybedilmeden tedavi yoluna gidilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa Kar, günde dört saatten fazla ayakta kalanların dikkatli olması uyarısında bulundu. Op. Dr. Kar, ayakların A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırılıp, başparmakların birleştirilerek, topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapılmasının ve topuklar yerde kalacak şekilde, ayakların ön kısmını yukarı kaldırılıp, sonra ayakların önü yerle temastayken topukların yukarı kaldırılması hareketinin düzenli olarak 10 kere yapılmasının etkili olduğunu kaydetti.

Günde 4 saatten uzun süre ayakta kalıyorsanız dikkat

Bacak varislerinin yetişkin nüfusun yüzde 15-20'sini etkilediğini kaydeden Op. Dr. Mustafa Kar toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanan varisin, 4 saatten fazla ayakta kalanlarda 3 kat daha fazla oluştuğuna dikkat çekti. Kar: "Varis, gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kabızlık, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri gibi çeşitli nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Kalıtım, riskli yaşam tarzı ve sigara kullanımı önde gelen risk faktörleri olarak gösterilmektedir. Ailesinde varis öyküsü olan kişilerde bu hastalığın görülme riski 4 kat fazladır. Varisin en yaygın belirtileri, bacaklarının görüntüsünün bozulması, uzun süre ayakta durunca ortaya çıkan bacak ağrısı ve bacaklarda ağırlaşma hissidir. Uzun süren bacak varislerinde kronik ayak bileği şişliği ve bacak ülserleri de gelişebilir. Uzun süre ayakta durma veya obezite tüm bacak varislerinin etkilerinin daha da artmasına neden olur" dedi.

Varisin belirtilerini ağrı ve dolgunluk hissi, kaşıntı, ayak bileğinde şişme, gece krampları, kanamalar, cilt değişiklikleri ve açık yaralar olarak sıralayan Op. Dr. Kar, "Varis tedavisinde amaç, şikayetleri azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Hastalık genellikle iyi huylu seyir gösterdiğinden hastaların çoğu ameliyat edilmez. Büyük varisleri olan hastalarda, kanama veya bacak ülseri gibi durumlar gelişirse, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Varise neden olan etkenler ortadan kaldırılmadıkça belli bir süre sonra hastalık tekrarlayabilir" diye konuştu.

Op. Dr. Mustafa Kar, varisten korunmanın yollarını ise şu şekilde açıkladı:

"Bol bol hareket edin, yürüme, yüzme, bisiklet gibi sürekliliği olan hareketleri tercih edin, yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarından kaçının,bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın, gün içerisinde birkaç kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır, ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, başparmakları birleştirin, topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapın,topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın, sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken topuklarınızı yukarı kaldırın, hareketlerin hepsini 10'ar kez tekrarlayın, soğuk suyla bacaklara duş yapın, cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır, bol giysileri tercih edin, topuk yüksekliği 5 santimden fazla olan ayakkabıları giymeyin, beslenmenize dikkat edin, günde en az iki litre sıvı tüketin ve sigara içmeyin, doktor önerisi olmadan varis çorabı kullanmayın ancak tavsiye edildiyse düzenli giymeye özen gösterin."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
 • Diyabetliler İçin Bayram Önerileri15 Haziran 2018 Cuma 13:33
 • Huzursuz Bağırsak Sendromu Her 5 Kişiden Birinde14 Haziran 2018 Perşembe 16:03
 • Aşırı Terleme Problemine Dikkat14 Haziran 2018 Perşembe 12:48
 • Panik Atak En Fazla Gençlerde Görülüyor14 Haziran 2018 Perşembe 10:13
 • Hamilelikte Depresyona Dikkat13 Haziran 2018 Çarşamba 13:23
 • ‘Hayır’ Diyememenin Ruh Sağlığına Etkisi13 Haziran 2018 Çarşamba 13:23
 • "Ramazan Sonrası Beslenmeye Dikkat"13 Haziran 2018 Çarşamba 12:58
 • "Kıskançlık Davranış Bozukluğu Olabilir"13 Haziran 2018 Çarşamba 12:28
 • Diyabetlilerde Diş Problemine Dikkat13 Haziran 2018 Çarşamba 12:28
 • Bayram Kilolarından Koruyan Tatlı Tarifleri13 Haziran 2018 Çarşamba 11:43
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim