• BIST 97.368
  • Altın 222,629
  • Dolar 5,3548
  • Euro 6,0994
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 8 °C

Varislere Son! Varislerde Lazer ve Köpük Tedavisi

Varislere Son! Varislerde Lazer ve Köpük Tedavisi
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç, "Varisler tedavi edilmediğinde ciltte ülserlere, iyileşmeyen yaralara, kan pıhtılaşmasına yol açmakta ve tedavi oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle varis yalnızca estetik açıdan değil,...''

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç, "Varisler tedavi edilmediğinde ciltte ülserlere, iyileşmeyen yaralara, kan pıhtılaşmasına yol açmakta ve tedavi oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle varis yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirmektedir" dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç, varis hakkında bilgi verdi. Varisin, sadece estetik açıdan önlem almayı gerektiren bir hastalık olmadığını, tedavi edilmediği takdirde başka sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Saraç, "Varisler tedavi edilmediğinde ciltte ülserlere, iyileşmeyen yaralara, kan pıhtılaşmasına yol açmakta ve tedavi oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle varis yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirmektedir" diye konuştu.

Lazer ve köpük tedavisinin avantajlarından bahseden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç , "Klasik varis ameliyatı yerine artık günümüzde lazer ve köpük tedavisi yöntemleri tercih edilmektedir. Çoğunluk olarak hastaların bacaklarındaki varisler yaygınsa lazer ve köpük tedavisi uygulanmaktadır. Köpük tedavisi için verilen ilaç, varis bulunan damarın büzülerek yok olmasını sağlar ve bunun sonucunda bir daha o damar da varis oluşmaz. Normal verilen sıvılar damar içerisinde kana karıştığından dolayı etkisini zamanla kaybeder fakat köpük tedavisi ile verilen ilaç o bölgede kalarak etkinliğini devam ettirmektedir. Köpük tedavisi poliklinik şartlarında yapılmaktadır. Hasta işlemden hemen sonra normal yaşantısına devam edebilir. Klasik ameliyata göre avantajlı olan bu yöntemde cerrahi kesi yapılmadığından hastanın hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır. Klasik ameliyatlarda hastaya genel anestezi uygulanmakta ya da belden iğne yapılmaktadır. Bu durumda hasta 1-2 gün hastanede yatmak zorunda kalmaktadır. Lazer ve köpük tedavisinde ise lokal anestezi yapılmakta ve hasta çok daha çabuk iyileşip sosyal yaşantısına ve işine dönebilmektedir" şeklinde konuştu.

Varislerin özellikle fazla ayakta kalındığında meydana geldiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç sözlerini şöyle tamamladı: "Sıcak havada bacaklarda ciddi ağrı, gerginlik, şişme, yanma, gece krampları, kaşıntı gibi şikayetlere yol açmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte lazer ve köpük tedavisi ile hasta ayaktan kolayca tedavi edilebilmektedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim